Keď peeling tváre, tak kvalitný chemický

24.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    Prirodzene peknú žiarivú pleť má len máloktorá žena. Väčšina zratúva menšie či väčšie nedostatky a k dokonalosti tváre musí prírode trochu pomáhať. Okrem používania kvalitných krémov a pravidelného večerného čistenia pleti by si ašpirantky na upravené a príťažlivé dámy mali do svojich kozmetických rituálov zakomponovať aj peeling, ktorý je dôležitou súčasťou starostlivosti o pleť.

Sú viaceré možnosti, ako dopriať pleti dokonalú očistnú kúru. Kto preferuje profesionálny prístup, asi sa najradšej zverí do rúk skúsenej kozmetičky. No spoľahnúť sa dá aj na seba a spraviť si peeling tváre doma. V tom prípade treba preveriť zásoby komory a potom pripraviť peelingovú masku z dostupných potravín, osvedčená je napríklad kombinácia vaječného bielka, uhorky a citrónovej šťavy. Alebo do olejových či mliečnych potravín pridať kryštáliky soli a cukru, ktoré pokožku mechanicky obrúsia. Existuje však ešte jedna alternatíva – použitie niektorého profesionálneho produktu určeného na dokonalé čistenie pleti. Chemické peelingy ako dermatologicky testované prípravky sú to pravé orechové na riešenie problému.

Peeling naštartuje proces regenerácie pleti

Horná časť kože, nazývaná epiderma, sa kompletne obnovuje približne každých 28 dní. To je čas, ktorý potrebuje naša pokožka na regeneráciu. Problémom sú odumreté šupinky, ktoré na povrchu zostávajú a zhoršujú vzhľad pleti. Tá pôsobí nevýrazne, je bledá. Procesu obnovy pokožky však môžeme pomôcť tým, že siahneme po peelingu, ktorý dokáže odumreté bunky odstrániť a zároveň stimulovať krvný obeh. Vďaka prekrveniu a vyčisteniu je pleť na pohľad svieža a na dotyk hebká a zároveň pružná. Navyše je aj lepšie pripravená absorbovať výživné látky z pleťových krémov. Hlbší prienik ošetrujúcich látok tak zvyšuje účinnosť všetkých kozmetických prípravkov, ktorú žena zvyčajne používa. Peeling doslova oslobodí pleť a odhalí skutočnú krásu tváre. Benefitom je aj zdravie zregenerovanej pleti, ktorá nemá sklon k zrohovateniu hornej vrstvy a pre vyššiu obranyschopnosť je odolnejšia voči prieniku nečistôt spôsobujúcich štart zápalových procesov. To je veľmi dôležité najmä u pleti náchylnej na tvorbu akné.

Ako funguje chemický peeling?

Rovnako ako mechanický, pôsobí aj chemický peeling. Pomáha odlupovať odumreté bunky kože, odstraňuje tým celoplošne starú vrchnú vrstvu a odhalí novú pokožku, ktorá pôsobí zdravšie a žiarivo. Zároveň vyčistí póry rýchlo a šetrne a pokožke dodá výživu. Treba podotknúť, že napriek názvu chemický peeling tieto prípravky obsahujú chemikálie prírodného pôvodu. Prítomné kyseliny, antioxidanty a hydratačné látky pomáhajú pleť nielen hĺbkovo čistiť, ale aj eliminovať nedostatky na tvári – sťahujú rozšírené póry a redukujú drobné vrásky, pigmentové škvrny či jazvy po akné. Pleť tak vizuálne zjednotia a rozjasnia. Peelingové prípravky zvyknú obsahovať napríklad kyselinu salycilovú, ktorá uvoľňuje upchané póry, alebo kyselinu laktobiónovú, ktorá zase stimuluje opravné mechanizmy pleti.

Kľúčovou je i frekvencia

Tú určí typ pleti. V prípade normálnej pleti sa odporúča urobiť si peeling raz za týždeň. Štyri podporné procedúry na oživenie vrchnej vrstvy pokožky v priebehu mesiaca úplne postačia. Špeciálny prístup si vyžaduje mastná pleť, v prípade ktorej sa tvorí nadbytočný maz a rýchlejšie sa upchávajú kožné póry. Mala by byť preto peelingom ošetrená dvakrát týždenne. S citlivou, suchou pleťou je to presne naopak. Tej stačí peelingová očista raz do mesiaca, aby nebola príliš podráždená. Vzdať sa tejto procedúry úplne však musia ženy s problémom ružienky alebo inými chronickými zápalmi kože na tvári.

Stratégia starostlivosti o pleť

Chemický peeling si má aplikovať na vyčistenú pleť ideálne večer, potom má pokožka celú noc na zotavenie. Prípravok si treba naniesť prstami na čelo, nos a bradu a jemnými krúživými pohybmi ho votrieť do pokožky aj na lícach. Oblasť očí a ústa sa má vynechať. Po zmytí chemického peelingového prípravku vodou sa odporúča použiť ešte čistiacu pleťovú vodu a až dokonale čistú pokožku hydratovať nočným krémom.

Čaká nás tradičné obdobie nákupov pre Vianocami, mnohé zákazníčky určite neodolajú výhodným cenovým ponukám kozmetických výrobkov aj na pestovanie pleti. Black Friday je ideálnou príležitosťou doplniť si svoj domáci kozmetický salón kvalitnými produktmi od renomovaných výrobcov. Tie im pomôžu k dokonalému imidžu, aby aj bez pomoci profesionálneho vizážistu boli pri štedrovečernom stole pre svojho manžela či priateľa tou najkrajšou ženou pod slnkom. Či skôr pod vianočným stromčekom.