Keď na knižnicu sadá prach

17.02.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Knihy sú náš osobný duchovný poklad, ktorý hromadíme počas celého života, a preto by sme mu mali venovať pozornosť aj pri upratovaní. Nechať knihy zaprášené nie je dobrou vizitkou ich majiteľa. A problém s prachom na knihách by sa nemal podceňovať v prvom rade v rodinách, kde majú minimálne jedného alergika.

Štetec i vysávač

Tento prvok v interiéri je však lapačom prachu. Ak nedáme pozor, na vrškoch kníh poukladaných v rade sa usalaší vrstva jemného prachu. Môžeme ho odstrániť prachovkou a kto má dostatok času navlhčeným maliarskym štetcom. Niekto si dokonca dá tú prácu a berie knihu po jednej do ruky, aby každú osve oklepal z prachu alebo ich vyprášil pri otvorenom okne. No všetky tieto technológie spôsobujú aj zbytočné rozvírenie prachu, preto je vhodné použiť vysávač s nástavcom na čalúnenie. Dobrým preventívnym opatrením je správna starostlivosť o drevené regály a police, ktoré pred uložením kníh vyleštíme prostriedkom na odpudzovanie prachu.

Malé nehody s knihami

  • V prípade, že sme si pri čítaní dopriali chlieb s masťou a neopatrnosťou znehodnotili stránku, mastný fľak odstránime nasledovne: priložíme savý papier a po mieste prejdeme opatrne teplou žehličkou, nie však horúcou.
  • Ak sa nám pre vysokú vlhkosť vytvorila na niektorých stranách pleseň, môžeme sa jej zbaviť pomocou poprašku krajčírskej kriedy, mastencového prášku alebo kukuričnej múky. Hociktorý z nich necháme pôsobiť niekoľko dní, kniha musí byť samozrejme zatvorená. Potom zasiahnuté miesta vykefujeme,
  • Čistenie starožitných publikácií by sme mali zveriť odborníkov, ale zlepšenie stavu koženej väzby zvládneme aj sami. Potrebujeme mydlo na sedlá, ktoré opatrne rozotrieme do kože. Táto trochu stmavne, ale bude odolnejšia. Pri manipulácii musíme dávať pozor, aby sme nepoškodili papierové stránky alebo textilnú časť väzby.


Nenechajme na domácu knižnicu padnúť priveľkú vrstvu prachu. Takto možno zapadne prachom aj množstvo výnimočných myšlienok svetovej literatúry.


redakcia doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com