Keď leteli roky sedemdesiate...

16.05.2024

HARMÓNIA - TVORÍME     Veď to tu už kedysi bolo, povedia si najmä tí, ktorí už pár rôčkov odžili. Jednotlivé módne prvky alebo celé modely im silno pripomínajú strih ich maturitných šiat alebo obľúbenej blúzky či kabelky, ktorú nosili v mladosti. Je to jav opakujúci sa v pravidelných intervaloch. Lebo keď módnym tvorcom dôjde tvorivý dych, siahnu po inšpirácii z minulosti. Aktuálne sú to i sedemdesiate roky, takže v obchodoch s oblečením môžeme vidieť šaty s opaskom z pásikových textílií alebo halenky z látky s pestrofarebnou potlačou. Prinášame tipy, ktorými sa dá vynoviť pôvodný šatník. Zmeny sú nenáročné na financie i realizáciu, zvládne ich každá len trochu šikovná študentka.

Originálne letné nohavice

Opäť sa začína ceniť výšivka či háčkované prvky a úzke nohavice sa zase raz nádejne rozširujú. Na podobne strihané bielej farby si môžeme vyšiť pár kvietkov a ornamentov. Kto si netrúfa na prácu s ihlou, môže si motív nakresliť farebnými fixkami na textílie. Letným modelom určite zaujme. Podobne zaktualizovať sa dajú aj čierne, tmavomodré či hnedé nohavice, na kresbu stačí zvoliť farebne kontrastné farby.

Háčkovaná kabelka

Ak sa kamarátite s háčikom, môžete si urobiť háčkovanú kabelku s efektom čierno-ružových štvorčekov. Potrebujeme 60 prvkov v dvoch prevedeniach, ktoré zošijeme do dvoch obdĺžnikov (6x5 štvorcov) a tie zošijeme na bokoch a v spodnej časti, aby sme vytvorili jednoduchú taštičku. Napokon uháčkujeme vrchný riadok stĺpikov na spevnenie a pridáme dlhé ramienko, aby sme tento model mohli nosiť v štýle crossbody. Ak chceme získať nielen okrasný doplnok, ale aj funkčnú kabelku, potrebujeme ušiť z podšívky výplň, ktorú prišijeme o háčkovaný základ ručne zvnútra.

Nápady za groš

Ak sa nám niektoré kúsky zo šatníka už zunovali, môžeme ich vylepšiť bez veľkej investície. Rifľová bunda získa romantickejší imidž, ak namiesto pôvodného goliera prišijeme nový z bavlneného materiálu s kvetinovým vzorom. Stačí ten rifľový odpárať a podľa neho vystrihnúť verziu z bavlny. Z rovnakej textílie môžeme ušiť aj romantické manžety. A vylepšiť sa dajú aj obyčajné tričká s dlhými rukávmi či topy, ktoré sme pomaly chceli vyradiť. Doma skúsme pohľadať zvyšky pestrých látok, z ktorých vystrihneme štvorce alebo srdiečka, prípadne iné jednoduché motívy a naaplikujeme ich na jednofarebné tričko alebo blúzku.

TIP: Zo zvyškov bavlny si môžeme urobiť aj efektné veľké gumičky na tvarovanie vlasov do copov a bleskovo hotových drdolov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív