Keď je smrť tichá

08.06.2024

MAMINA - DIEŤA     Žiadna matka zdravého dieťaťa nemyslí na riziko krajnej situácie, keď dieťatko zomrie na syndróm náhleho úmrtia. Napriek tomu to býva každý rok realita asi pre tridsiatku rodičov. Dá sa však ako účinná prevencia osvojiť niekoľko dôležitých zásad starostlivosti.

Náhle úmrtie dieťaťa je treťou najčastejšou príčinou úmrtí u dojčiat. Hneď po vrodených vývojových vadách, nezlučiteľných so životom, a infekciách, ktoré rodičia podcenia. Syndróm náhleho úmrtia (SIDS) je podľa odborníkov tichá smrť dieťaťa, ktoré sa javí ako zdravé.

Aké sú najčastejšie dôvody?

Príčinu náhleho úmrtia môže odhaliť až pitva. Výskyt syndrómu sa nedá predpokladať dokonca ani u predčasne narodených detí s nedostatočne vyvinutým orgánovým systémom a už vôbec nie u dojčiat, ktoré sú zdanlivo zdravé. Medzi 30 až 60 percent týchto detí má príznaky ľahkého infektu, ktorý však sám o sebe nie je skutočnou príčinou. Je len jedným zo spúšťačov situácie, ktorá vedie k úmrtiu dieťaťa. Tento zdravotný problém je zložitý, medicína ešte na všetky otázky neodpovedala. Ako príčiny sa často opakujú problémy s dýchaním, v pozadí mnohých prípadov boli poruchy metabolizmu. A u viacerých obetí objavili odborníci poškodené neuróny, takže sa predpokladá, že rozlúštenie sa bude hľadať na úrovni bunky.

Rizikové faktory problému

Syndrómom náhleho úmrtia sú viac ohrozené deti s neukončeným vývinom, s nízkou pôrodnou hmotnosťou, alebo nasledujúci súrodenci dieťaťa, ktoré zomrelo na SIDS. Rizikovým faktorom je aj nízky socio-ekonomický stav rodiny, v ktorej pre narušenú väzbu prejavuje matka malý záujem o dieťa a nedostatočne sa oň stará. Veľkým problémom je fajčenie matky počas tehotenstva či dojčenia. Podľa vyšetrení majú dojčené deti hladiny škodlivých látok rovnako vysoké ako ich fajčiace matky. Nikotín spôsobuje nedostatok kyslíka u vyvíjajúceho sa plodu, čo má za následok zhoršené prekrvenie jeho mozgu a tým utlmenie aj dýchacieho centra.

S vyzrievaním mozgových štruktúr, ktoré zodpovedajú za dýchanie a srdcovú činnosť, súvisí aj vzťah veku detí a frekvencie takýchto úmrtí. Až 80 percent týchto úmrtí sa stane do pol roka života a najčastejšie okolo tretieho mesiaca. A rozhoduje aj sezónnosť. Až 61 percent detí umiera v chladných mesiacoch roka od novembra do marca, čo zase súvisí s jedným zo spúšťacích mechanizmov - vírusovou infekciou. K väčšine úmrtí dochádza k spánku, keď rodičia spia a nemajú dieťa pod vizuálnou kontrolou. A častejšie postihuje chlapcov. Nevie sa určite prečo, ale asi je to dané prírodou. Aj u nedonosených novorodencov majú väčšiu šancu na prežitie dievčatá.

Pomáhajú monitory

Na novorodeneckých klinikách používajú na kontrolu dychu dieťatka monitory hlavne u detí, ktoré sa narodili predčasne. Ich dychové centrum je ešte nezrelé, a tak u nich treba základné životné funkcie sledovať ešte viac ako u detí s dokončeným vývinom narodených v termíne. Intenzívnejšie treba kontrolovať aj správanie a akékoľvek zmeny u detí, ktorých pre výskyt novorodeneckej žltačky liečia modrým svetlom. Dnes je táto pomôcka prístupná aj rodičom, mnohí si ju pre spokojný spánok dieťatka i svoj vlastný zaobstarajú. Monitor, ktorý je umiestnený pod matracom, zachytáva senzormi dychový pohyb dieťaťa. Ak by došlo k zástave, alarmom ju signalizuje.

Ako predchádzať syndrómu náhleho úmrtia

  • výbornou ochranou je dojčenie
  • vhodnou prevenciou je cumlík, ale až od štvrtého týždňa života, keď dieťa zvládne dojčenie
  • dieťa by nemalo spať spolu s rodičmi a hlavne nie na brušku, vtedy môže vdychovať už vydýchnutý vzduch a v krvi sa zvýši hladina oxidu uhličitého
  • pozor na prikrývku vankúš alebo mäkkú podložku, môžu sťažiť dýchanie, do jedného roka by dieťa nemalo spať na vankúši
  • v prostredí, kde je malé dieťa, by sa malo úplne vylúčiť fajčenie
  • miestnosť, v ktorej spí, má byť vetraná
  • dieťa má byť vhodne oblečené a prikryté, aby netrpelo teplom ani chladom, ešte nie schopné regulovať svoju telesnú teplotu
  • v prípade rizikových detí je dobré používať monitor na sledovanie dychu
  • rodičia takýchto detí by sa mali naučiť dať prvú pomoc a dieťa resuscitovať, príznakom problémov s dýchaním sú modré pery a bledá až biela tvár


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com