Keď jar avizujú bahniatka

20.03.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Bahniatka vo váze na stole v obývačke nášho bytu. Čo viac môže byť jarnejšie. Púčiky stromov zvestujú príchod teplejších mesiacov, dlhší svit slnečných lúčov a prílev životodarnej energie. To je dobrý dôvod naaranžovať si maňušky, baránky, birky či jahňady vo vlastnom interiéri.

Z histórie

Tento symbol jari má dôležité miesto aj v kresťanskej histórii. Spája sa s Kvetnou nedeľou v týždeň pred Veľkou nocou. V tento deň totiž ľudia vítali Ježiša Krista pri vstupe do Jeruzalema práve palmovými ratolesťami, ktorými mu vystielali cestu. Konáriky s čerstvými púčikmi nemusia byť práve z tohto druhu stromu. Európa akceptuje ako symbol života aj ratolesti vŕby alebo rakyty. Posvätené práve na Kvetnú nedeľu sa považujú za účinnú záštitu pred zlom i chorobami. V minulosti sa zvykli zastokávať za obraz, takto vraj dokázali príbytok ochrániť pred bleskom.

Domáce dekorovanie

Už pre dobrú náladu by sme si mali bahniatka vložiť do vázy aj my. Môžeme sa rozhodnúť pre jednoduchý aranžmán niekoľkých konárikov v priehľadnej bezfarebnej váze, ale nádherne vyzerajú aj v kombinácii s jarnými kvetmi, či už tulipánmi, narcismi alebo hyacintami. A nemusíme sa ich vzdávať ani pri sviatočnom dekorovaní na Veľkú noc. Môžeme na nich zavesiť maľované vajíčka alebo vázu s kyticou bahniatok položiť vedľa prútenej misky s kraslicami. Alternatívou je okolo črepníka s nasadenými narcismi naaranžovať nahusto po celom obvode kratšie konáriky s bahniatkami a previazať ich farebnou stužkou.

Poznámka: Bahniatka by si nosiť domov nemali v žiadnom prípade ľudia so sennou nádchou a alergiami na pele, pretože tieto milé a sympatické rastlinky sú zdrojom alergénov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com