Keď hnevá boľavý zub

19.05.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    Niekedy zanedbáme návštevy zubára a podceníme citlivosť zuba. Napokon sa nám však naša nevšímavosť k vlastnému zdraviu môže vypomstiť väčším problémom. Bolesť zuba potom zalomcuje aj silným chlapom.

Príčiny:

Bolesť môže spôsobiť zubný kaz. Človek ju vtedy pociťuje pri kontakte s teplými alebo chladnými, prípadne sladkými nápojmi a jedlami. Dôvodom pre trhavú bolesť býva infekcia v oblasti koreňa zuba. Zápal sa môže prejaviť aj opuchom ďasien.

Riziká:

Diagnostikovať pôvod bolesti amatérsky nie je správne, vždy nemusí ísť o problém pre stomatológa. Podobne symptómy môže pacient pociťovať aj pri zápale prínosových dutín alebo ucha. V takom prípade sú dráždené tvárové nervy a bolesť sa prenáša aj do ústnej časti. A takýto druh zápalu nie je určite múdre zanedbať.

Pomoc:

Pre silnej bolesti treba užiť lieky na zmiernenie, jednu až dve tabletky paracetamolu. Bolesť sa zhoršuje v ležiacej polohe, preto by človek s takýmto problémom mal skôr oddychovať v sede podopretý vankúšmi. Aj pri spánku treba mať hlavu položenú vyššie, aby sa v tejto oblasti znížil tlak. Bolesť zmierňuje aj studený obklad priložený k tvári. A upokojujúci účinok má klinčekový olej, ktorý obsahuje eugenol, prírodný liek proti bolesti s antibakteriálnymi účinkami. Stačí si do neho namočiť tampón a ten pár minúť pridržať na boľavom zube. Pre zmiernenie bolesti treba skúsiť priložiť si na zub strúčik cesnaku s trochou soli. A proti šíreniu infekcie môžeme bojovať výplachmi slanou vodou, ktorá ústa dezinfikuje. Tieto všetky opatrenia iba zmiernia bolesť, príčinu boľavého zuba musí vyriešiť odborník.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com