Kde hľadať bahniatka?

25.03.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Sviatky jari sa blížia, každý asi premýšľa o vhodných dekoráciách. Chýbať by nemali bahniatka, ktoré sa hodia ako do vázy tak do aranžmánu s kvetmi, vajíčkami a figúrkami. Tento rok je trhový predaj zakázaný, preto sa musíme o čerstvé konáriky s púčikmi postarať sami. Kde ich teda nájdeme?

Bahniatka sú kvety vŕby usporiadané do hustých súkvetí nazývaných jahňady. Mávajú rôzny tvar a sfarbenie, najznámejšie sú bahniatka vŕby rakytovej a lykovcovej. Najprv majú sivú a striebristú farbu, po rozkvitnutí sa menia na žltú. Ak sa počas prechádzky v prírode vyberieme po bahniatka, hľadať treba na vlhkých územiach pri vodných plochách, hlavne pri riekach, kde tieto druhy stromov najčastejšie rastú.

Vŕby sú užitočné stromy...

  • ...na jar si dávame do vázy bahniatka
  • ...k Veľkej noci sa z vŕbových prútov pletú korbáče pre šibačov
  • ...v jeseni poslúžia prúty na pletenie košov, vencov a iných tradičných výrobkov

Ako ich ešte volajú?

Bahniatka majú aj iné názvy, najčastejšie jahňada či maňuška. A ďalšie sa používajú nárečovo podľa regiónov - bahňatko, bahňátko, bahnátko, bániatko, babuliatko, babulátko, baburiatko, baburátko, baburka, jarabiatko, jaburátko, jabrátko, kočička, macuška, macúška, majcika, maňka.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com