Kaktus v lete

27.06.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Hoci kaktusy patria k teplomilným rastlinám, ktoré majú svoj domov skôr v tropických krajinách, naša domáca pichľavá krása nebude profitovať len zo slnka, aj v lete potrebuje svoj režim.

Na prvý pohľad by sa zdalo, že s kaktusmi si nemusíme robiť v letných mesiacoch žiadne starosti, v skutočnosti im treba venovať pozornosť, aby sme o prácne vypestované exempláre napokon neprišli.

Presádzanie

Letné mesiace rovnako ako jarné sú vhodné na presádzanie rastliny. Kaktus vyberieme z črepníka, starú pôdu z koreňov vytrasieme a rastlinu necháme v tieni trochu schnúť. Potom ju presadíme do väčšieho črepníka s čerstvou zeminou. Po presadení ju hneď nezalievajme, postačí poprašovanie vodou, prvá zálievka má prísť až po týždni.

Voda

  • Ak stupne klesnú, nepolievajme ich vôbec, ale počas horúčavy potrebujú zálievku. No iba raz za dva týždne.
  • Zapamätajme si, že kaktusy polievame v tomto ročnom období vždy večer.
  • Lepšia je mäkšia voda, ideálnou je dažďová.
  • Počas veľkých horúčav prežívajú kaktusy obdobie stagnácie a vtedy prestávajú rásť a neprijímajú koreňmi vodu. V takom prípade im treba vlhkosť dodať postrekom.

Umiestnenie

V lete potrebujú kaktusy svetlé a vzdušné miesto, vhodný je priestor v blízkosti okna alebo priamo na parapete. V prvých dňoch ich však treba počas najsilnejšieho žiarenia zatieňovať, aby ich lúče nespálili. Ak sa kaktusy začnú sfarbovať dočervena, to je znamenie, že sme ich na slnko postavili priskoro. Treba ich na pár dní presunúť na miesto v izbe, kam priame slnečné lúče nemajú dosah.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com