K letu patrí slamený klobúk

16.06.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    Slnko a slamený klobúk je osvedčená dvojka. Ani dovolenku pri mori si nevieme bez neho predstaviť. Okrem toho, že sluší, aj perfektne chráni pred spaľujúcimi lúčmi. Vieme sa však o túto letnú pokrývku a zároveň dekoráciu hlavy postarať?

Slamenému klobúku nesvedčia úplné suchoty, ale ani priveľa vody. Ak nám padne omylom do bazéna, treba ho dobre vytriasť a nechať uschnúť. Prať ho ako textilné módne doplnky sa však neodporúča, pretože pri čistení mokrou cestou sa jeho tvar zdeformuje a ozdobné pletenie sa môže začať rozpadať. Vlhkosť mu však neprekáža. Preto znečistený klobúk pretrieme vlhkou handričkou namočenou len v čistej vode. Penivý saponát by sme z prírodného materiálu dostali ťažko. Použiť môžeme aj penovú hubku alebo jemnú kefku. Ak treba, klobúk vytvarujeme do pôvodnej podoby a necháme vysušiť.

Poznámka: Dôležité je, aby sme slamenáčik nenechali príliš vyschnúť. Preto mu občas doprajme drobný dážď alebo ho pokropme vodou či postriekajme vlahou z rozprašovača používaného na kvety. Potom klobúk nechajme len tak voľne uschnúť. Urobme tak aj mimo sezóny, prekúrený interiér počas zimnej sezóny je pre tento módny doplnok zaťažkávacou skúškou. Aby sa vám nestalo, že model, ktorý vám slúži už pár sezón, sa nezačal drobením znehodnocovať a pomaly rozpadať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com