Je čas vysiať zeleninu

01.04.2024

ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA    Už sa slnko pomaly derie spoza mrakov a ohrieva zem, blíži sa obdobie, keď si budete môcť mali zasadiť zeleninu. Nemusíte sa spoliehať na sadenice, ktoré si teraz len ťažko kúpite v záhradníckych centrách, vsaďte radšej na pestovanie zo semienok. Úroda vás o to viac poteší, rovnako proces, ako semienka klíčia a rastú.

Predpestovať si takto môžete rajčiaky, uhorky, baklažán, pór, stopkový zeler, reďkovku, bylinky, ale i druhy, ktorú sa zbierajú skôr, ako je hlávkový šalát, kaleráby a karfiol. Aký postupovať? Trochu si spomeňte na školu, keď vás pani učiteľka zasväcovala do tajov pestovania rastliniek.

 • Potrebujete hlinené či plastové črepníky alebo aj iné nádoby, v ktorých si vypestujete zdravé sadeničky. Výsevnou nádobou môže byť pokojne aj téglik z jogurtu či smotany. Dobrým tipom je aj papierový obal na vajcia.
 • Najprv naplňte všetky čisté nádoby substrátom alebo kompostom. Nie však vrchovato, lebo pri polievaní by sa mohli so zeminou vyplaviť.
 • Na vrch zeminy uložte semienka a zľahka ich prekryte tenkou vrstvou substrátu.
 • Zavlažte ich jemne pomocou rozprašovača.
 • Nádoby uložte na teplé miesto, na chladnom by semienka totiž horšie klíčili alebo by vôbec nevzišli.
 • Substrát v najbližších dňoch udržujte vlhký, ale nie príliš mokrý.
 • Keď zo semienok vzídu sadeničky, nezalievajte ich, ale iba pravidelne roste.
 • Každý deň ich otáčajte, aby sa neťahali za svetlom na jednu stranu, rástli by potom nakrivo.

Rôzne stratégie vysádzania:

 1. Semienka môžete zasiať najprv do malých nádob a vyklíčené rastlinky potom presadiť do črepníkov. Tu ale riskujete, že niektoré nádobky zostanú nevyužité, pretože semienka sa neujmú.
 2. Siať sa dá aj priamo do debničky či širšej misy a sadeničky, ktoré vzídu, potom presadiť do malých téglikov. Keď vyrastú a budú silnejšie, môžete ich opäť presadiť, tentoraz do väčších črepníkov v prípade pestovania zeleniny na balkóne, alebo do záhonov na záhrade.

Odskúšané tipy:

 • Semienkam sa lepšie darí vo vysterilizovanom substráte. Ako ho získate? Substrát preosejte hrubým sitom a potom ho na starom pekáči sterilizujte 30 minút pri teplote 180 C. Tak zničíte zárodky hubových chorôb, ktoré by spôsobili úhyn krehkých mladých rastliniek.
 • Ak sadeničky rastú veľmi rýchlo a majú dlhú tenkú stonku, znamená to, že majú nedostatok svetla alebo až príliš vysokú teplotu v prostredí. Dôvodom môže byť aj prehustená sejba, takže rastlinky medzi sebou bojujú o zdroj energie. Vtedy ich treba prepichať alebo prepikírovať, čiže vytiahnuť pár sadeničiek a presadiť o inej nádoby. Všetky potom preneste do chladnejšej miestnosti, ale s dostatkom svetla.
 • Na záhradu umiestnite sadeničky až v polovici mája, keď nehrozia žiadne prízemné mrazíky. Hlavne rajčiaky sú veľmi citlivé na mráz.
 • V exteriéri po presadení môžete rastliny ochrániť veľkým črepníkom, ktorým ich na noc priklopíte, alebo ich prikryte bielou netkanou textíliou. K mrazuvzdorným druhom zeleniny patrí petržlen, špenát, mrkva, paštrnák a paprika.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com