Jarný vietor v skriniach

02.04.2024

DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA    V povetrí už voniame jar, dobrý čas na prevetranie šatníka a skriniek. Ale dôkladné. Aby sme mali vždy dobrý prehľad a operatívne našli to, čo práve potrebujeme.

Najväčším problémom bývajú preplnené skrine, pretože sa nevieme vzdať často nepotrebných vecí a kusov oblečenia, ktoré sú už módnosťou a neraz veľkosťou dávno za vodou. Nekompromisne preto najprv vyraďme všetky nohavice, blúzky a svetre, ktoré sme už pár rokov nemali ani raz na sebe. Ak nám je ľúto vyhodiť ich do smetí, odnesme zachovalejšie kúsky do charitatívneho centra a pre ostatné nájdime v okolí špeciálnu nádobu na staré šatstvo, ktoré sa v rámci separovaného odpadu už na uliciach objavujú. A čo s ostatnými vecami?

  • Ešte pre upratovaním sa zásobme niekoľkými väčšími škatuľami s vrchnákmi, do ktorých odložíme sezónne veci, v tomto prípade zimné. Dovnútra sa odporúčajú vložiť vetvičky sušenej levandule ako účinný prostriedok proti moliam. A nezabudnime škatule označiť základnými heslami, aby sme v prípade potreby našli teplejší sveter bez problémov.
  • Dobrým odkladacím priestorom na sezónne šatstvo je aj interiér vyklápacej váľandy a veľkej postele alebo dno vstavanej skrine. V tom prípade umiestnime oblečenie do priesvitných obalov na zips, aby sa nepoškodilo a nezaprášilo.
  • V skriniach na vešanie šatstva používajme radšej rovnaké ramienka, aby žiadne modely nevyčnievali a nezakrývali tie ostatné. Najideálnejšie vešiaky sú drevené a na saká tvarované a polstrované druhy, ktoré však zaberajú viac miesta. Vhodné sú preto aj tenšie ramienka z plastu, na ktoré vešiame šaty, blúzky a košele. Sukne a nohavice si svoj tvar udržia najlepšie uchytené kolíčkami alebo pozdĺžnymi štipcami v špeciálnych ramienkach. Blúzky a košele treba vždy zapnúť na niekoľko gombíkov, aby si udržali tvar a z vešiaka sa nešmýkali.
  • Najdostupnejšie má byť oblečenie, ktoré nosíme denne do práce, osve zavesíme modely pre slávnostné príležitosti. Večerné šaty a obleky je dobré ochrániť puzdrami na zips.
  • Aktuálne nosené šatstvo by sme mali mať uložené v úrovni očí. Do regálov a poličiek dávame najmä pyžamá, pulóvre, mikiny, tepláky a tričká, ktorých býva neúrekom. Vyblednuté a vyťahané, aj keď obľúbené, rozstrihajme na handry a tie zachovalé rozdeľme na kôpky povedzme podľa farebnosti.
  • Upracme aj bielizník a doplnky umiestnime logicky podľa druhu i frekvencie používania. Do najvyšších zásuviek patrí určite spodná bielizeň, ktorú meníme denne, do spodnej zase šáliky a opasky, po ktorých siahame občas. Ak zásuvkám chýbajú priehradky, vložme do nich textilné alebo plastové úložné diely priestorovo rozdelené, ktoré dostaneme kúpiť v akomkoľvek obchode s nábytkom. V bielizníku tak ľahšie udržíme poriadok a ušetríme si aj čas, ktorý sme predtým strácali večným hľadaním niektorého módneho doplnku alebo ponožiek. Veci z chúlostivých materiálov, ako je čipka alebo hodváb, zabaľme do igelitových vrecúšok, najmä ak sa v blízkosti vyskytujú háčiky z podprsenky alebo kovová pracka opasku.
  • Poriadok urobme aj s kabelkami. Poškodených a dlho nenosených sa zbavme a pre ostatné nájdime vhodnú poličku na uloženie. Neodporúča sa vešať tašky za uchá na vešiačiky alebo háčiky, pretože časom by sa uchá vyťahali a zdeformovať sa môže aj tvar kabelky.

TIP: Problémom býva horšia viditeľnosť v skrini. Potom sa nečudujme, že aj po perfektnom uprataní je o pár týždňov všetko po starom. Keď sa pri nedostatočnom osvetlení snažíme nájsť obľúbené tričko, tie ostatné ľahko rozhádžeme. Pomôže dotyková lampička na baterky, ktorú môžeme inštalovať kdekoľvek – aj v interiéri šatníkovej skrine.

Poznámka: Kým odnesieme igelitové vrece s nenoseným šatstvom do kontajnera, skúsme si zorganizovať s kamarátkami taký menší súkromný garážový výpredaj. Alebo iba výmenný obchod. Lepšie darovať ako vyhodiť. Ešte viac sa to hodí, ak sa zbavujeme detských vecí. Možno sa nám zapáči priateľkin fialový šálik alebo jej synovi bude ako uliata tepláková súprava, z ktorej ten náš už vyrástol. A ešte si pritom vypijeme spolu kávu alebo čaj a po žensky zrelaxujeme. Alebo sa zamyslime, či sa v našom okolí nevyskytuje šikovná amatérska krajčírka, ktorá dokáže aj z obnoseného šatstva vykúzliť nádherné vecičky v štýle patchworku.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com