Jarná premena váz a črepníkov

29.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Máte radi aj v domácnosti zmenu? Jar je ideálnym časom premeny. Kto sa nechystá kupovať nové kreslo či maľovať, uskromní sa aj s vynovenými dekoráciami, ktoré dokážu výrazne ovplyvniť charakter interiéru. K obľúbeným patria kvetináče a vázy, ktorých zmenu imidžu zvládneme aj sami.

Ako profesionálna keramika

Prahne naša duša a oči po sviežom a optimisticky ladenom interiéri? Stačí postaviť na komodu, stôl a poličky pár vázičiek a nádob s veselým dezénom. Možno si niektorú aj kúpime, ale podobný dekor môžeme dať aj starým nudným vázam, ktoré premaľujeme na dizajnérske kúsky. Inšpirácia záberu so zástupcom jarných dekorácií sú silnou motiváciu. Už stačí iba kúpiť vhodné farby na keramiku alebo sklo, a prípadne lak, ktorým maľbu zavŕšime, aby sme zabezpečili aj úžitkovú hodnotu predmetov.

Hranie s farbami

Kto si však netrúfa na vcelku jednoduché tvary kvetov, môže dosiahnuť zaujímavé efekt správnou kombináciou farieb a hlinené vázy i črepníky prefarbiť v štýle tón v tóne. Ponúkajú sa pastelové odtiene, ktoré, ako vidno na obrázku, vytvárajú atmosféru jemného a zároveň dokonalého súladu. Okrem črepníkov potrebujeme vázy rôznych tvarov, misy či karafy a tiež špeciálne farby na tieto druhy materiálu. Kombinovať sa dá napríklad ružová s bledými odtieňmi jahodovej, žltej, fialovej či zelenej. Ešte väčší efekt dosiahneme, ak budeme pracovať aj s kontrastom vonkajšej strany a vnútra nádoby, kde použijeme tmavší odtieň fialovej či zelenej.

Zdá sa vám dekor príliš profesionálny a presný? Podarí sa každému, kto použije malú fintu. Pred nanášaním pásu inej farby nalepíme po obvode špeciálnu pásku, takže po ľahkom odstránení (až po zaschnutí) budú farebné plochy oddelené rovnou linkou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: archív