Jarná polievka zo šťaveľu

23.03.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL    Príroda sa pomaly prebúdza a začne nám ponúkať svoje zelené poklady, ktoré môžeme veľmi dobre využiť pri obohatí jedálnička. K podobným života budičom patrí aj polievka zo šťavelu. Táto bylinka s typickými kopijovitými listami pretkávanými červenými žilkami je veľmi zdravá. Obsahuje veľa vitamínov, podporuje imunitu, zlepšuje trávenie a pomáha aj pri kožných problémoch.

Najchutnejšie sú mladé listy podobné špenátu. Dajú sa použiť do prívarku, polievky, rizota i ako príloha k mäsu alebo na prípravu šalátu i čajov. Šťaveľová polievka patrí aj k veľkonočným jedlám, najmä ak sviatky vychádzajú na apríl, kedy táto rastlina začne vyháňať listy. Typická je s vajíčkami. Ako ju pripraviť?

  • Potrebujeme kytičku listov šťaveľu, ktorú pokrájame na prúžky.
  • V hrnci na oleji opražíme pokrájanú cibuľu, ktorú potom poprášime hladkou múkou a urobíme bledú zápražku.
  • Zápražku zalejeme vodou a pridáme pokrájané listy šťaveľa.
  • Keď zmäknú, polievku ochutíme soľou, muškátovým orechom, mletým čiernym korením a prípadne roztlačeným strúčikom cesnaku.
  • Napokon zahustíme smotanou.
  • Polievku na záver rozmixujeme ponorným mixérom.
  • Podávame so stratenými vajcami.

Ako sa robia stratené vajcia

V hrnci dáme variť vodu. Čerstvé vajce rozbijeme do šálky. Do väčšej naberačky najprv odoberieme trochu horúcej vody a potom do nej necháme opatrne skĺznuť rozbité vajce, takto sa neroztečie. Naberačku aj s vajcom ponoríme do jemne bublajúcej vody a pomocou lyžice udržiavame bielok pohromade. Po 1 minúte vajce vyklopíme z naberačky do vody a varíme ešte 2 až 3 minúty. Uvarené stratené vajce vyberieme z hrnca dierovanou naberačkou a necháme odkvapkať. Aby sme boli úspešní, mali by sme na tento recept použiť zásadne čerstvé vajcia.

Poznámka: Pri varení strateného alebo originál benediktínskeho vajca môžeme do vody pridať 2 lyžice octu, ktorý pomáha zoceliť bielok. Ale musíme rátať s tým, že ovplyvní chuť tejto vaječnej pochúťky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com