Jánske ohne opäť zažiaria

22.06.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Príchod leta je spojený aj s najkratšou nocou roka. Jánske ohne žiarili na úbočiach slovenských kopcov a čistinkách oddávna. Horúca noc plná tajomnosti a vášne patrila odjakživa mladým, všetkým dedinským mládencom a dievčatám.

Astronomické leto začína v tomto roku 21. júna o 17:54. A v najbližšie noci budú vatry v štýle znovuzrodených tradícií zapaľovať na rôznych častiach Slovenska. Niekde si oslavu leta urobia kvôli víkendu už v predstihu, hoci by mala po poriadku padnúť hlavne na predvečer 24. júna, keď oslavuje meniny Ján. Tradícia má pôvod v pohanskej mytológii starých Slovanov, ktorí vnímali každý začiatok nového obdobia ako príležitosť na regeneráciu síl. Preto ten oheň a jeho očistné plamene, ktoré spálili všetko zlé a staré. Neskôr však do pôvodných symbolov zakomponovali aj kresťanské, vrátane dňa Jána Krstiteľa. S jánskou nocou, počas ktorej mladí ľudia tancovali, spievali a často cez ohne preskakovali, sa spájajú viaceré zvyky, ktoré umocňovali jej tajomnosť.

  • Byliny pozbierané počas svätojánskej moci mali väčšiu liečivú moc.
  • Kto chytil svätojánsku mušku a nosil ju pri sebe, zabezpečil si tak šťastie.
  • Svätojánske ohne mali privolať aj životodarný dážď a popol z nich rozhádzaný po poli zase ochrániť novú úrodu.
  • Ľudia zvykli do ohňa dávať kúsky cesta alebo posúchu či pár omrviniek chleba, táto obeť mala byť zárukou dobrej úrody a dostatku poživne po celý rok.
  • Dievčatá behali nadránom bosé po čerstvej rose, ktorej sa prisudzovali tiež magické účinky. A cestou domov si potom nazbierali kvety a uvité venčeky hádzali pri východe slnka na jabloň. Ak sa niektorej zachytil už pri prvom hode na konári, mala sa vraj do roka vydať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com