Jahody z lodžie

08.04.2024

ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA     Jahodová úroda aj bez záhrady. Nemusíme mať k dispozícii celé voľné políčko či pár hriadok na voľnom priestranstve. K sladkej úrode sa môžeme dopracovať aj na vlastnom balkóne, verande, terase či lodžii.

Kto sa nevie dočkať jahôd a plánuje si už v máji pripravovať dezerty z čerstvých voňavých plodov, môže si ich vysadiť v črepníku. Potrebuje však kvalitné jahodové sadenice. Nemusíme sa obávať, že efekt bude krátkodobý. Ak sa jahodové priesady dobre ujmú, budú rodiť voňavé chutné plody až do jesene. Treba si však kúpiť kultivar stálo plodiacich jahôd v spoľahlivom záhradníctve a potom sadeniciam raz za 10 dní poskytnúť hnojivo na jahody. Jahody milujú slnko a sú náročné na vlahu, preto im doprajme vodu každý deň. Ráno im robí dobre rosenie a poobede bohatá zálievka.

Kam ich vysadiť?

Na pestovanie jahôd sú najvhodnejšie samozavlažovacie hrantíky alebo plastové kvetináče s dvojitým dnom, ktoré zabezpečí nasávanie vody zo zásobníka a zároveň odvetrávanie spodnej časti koreňového systému. Sadenice treba vysádzať s 15 až 20 centimetrovým odstupom. Výhodou sú typy črepníkov, ktoré sa dajú zavesiť vďaka hákov na zábradlie alebo na pergolu nad terasou. Dôležitý je aj špeciálny jahodový substrát, najlepšie rašelinový, pod ktorý treba dať na dno kvetináča ešte drenáž.

Nebojme sa jahôd v črepníku

Tento spôsob pestovania má veľké výhody v porovnaní s pestovaním na záhrade. V prvom rade sa vyhneme chorobám koreňovej sústavy, ktoré hrozia na voľnom záhone, a tiež si ušetríme prácu s postrekom či s okopávaním zeminy a vytrhávaním buriny. Navyše plody, visiace z kvetináča, sa neznečistia zeminou a zber nie je tak namáhavý. Stačí si kvetináč vyložiť na stôl či na iné vyvýšené miesto.

TIP: Vhodnými sortami pre pestovanie v črepníku sú najmä mesačné jahody, ktoré majú menšie plody, ale zato sú veľmi chutné a zrejú počas celého leta.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com