Jahodovo zdravá pokožka

19.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    Jahody sa neuplatňujú iba v kuchyni, ale aj v starostlivosti o pokožku. Napokon, aj kozmetický priemysel využíva tento druh ovocia ako základ pre výrobu rôznych prípravkov, napríklad kúpeľných solí, šampónov či parfumov. My sa spoľahneme na čerstvé plody.

  • Pre hladké päty... použijeme niekoľko roztlačených jahôd, ktoré zmiešame s lyžicou olivového oleja a s hrubozrnnou soľou. Chodidlá si ňou vyšúchame potom, čo sme si urobili pedikúru pomocou pemzy. Nohy si nakoniec opláchneme a nakrémujeme.
  • Pre odstránenie celulitídy... potrieme rozpučenými jahodami po problematických miestach a vďaka masáže zmesi s obsahom zrniečok sa efekt dostaví po opakovanej aplikácii. Táto procedúra je však finančne náročnejšia a preto určená skôr pre ženy, ktoré majú v záhrade dostatok záhonov so zrejúcimi jahodami.
  • Pre pekné zuby... potrebujeme pár zrelých jahôd, ktoré popučíme a zmiešame s lyžičkou jedlej sódy. Zmes si nanesieme zubnou kefkou na zuby a po 2 minútach si ústa vypláchneme a zuby vyčistíme zubnou pastou. Po tejto procedúre budú čistejšie, zbavené plagu, i belšie a zmiznú aj nepekné škvrny, s ktorými si poradia prítomné enzýmy.
  • Pre upokojenie... si urobíme relaxačný kúpeľ, ktorý sa postará o zamatovú pleť. Do vane vmiešame zmes získanú zmixovaním niekoľkých jahôd, 120 g smotany, lyžičky ricínového oleja a 400 ml vody.

S jahodami do plaviek

Ak potrebujeme schudnúť pár kilogramov, jahodová kúra je na podobné predsavzatia ako stvorená. Toto ovocie obsahuje okrem vitamínov a minerálov aj množstvo vody a vlákniny, preto po skonzumovaní pár väčších plodov máme pocit plného žalúdku a jahody tým plnia podmienku vhodnej potraviny pri redukčnej diéte. Samotné čerstvé jahody, ktorými si nahrádzame hriešne sladkosti, nám pomáhajú k ideálnejšej postave. A skúsme si pripraviť osviežujúci nápoj, ktorý budeme popíjať v priebehu dňa: 250 g jahôd zmixujeme s 250 ml cmaru a lyžicou medu. Namiesto obeda si namiešajme zase zmes, ktorá nás zasýti a telu dodá dostatok energie, ale nízky počet kalórií. Recept je jednoduchý – zmixujeme 80 g jahôd, 3 lyžice bieleho jogurtu, lyžicu medu, 125 ml nízkotučného mlieka a 2 lyžice ovsených vločiek.

Ochránia nás pre slnkom

Jahody obsahujú látky, ktoré dokážu pokožku brániť pred negatívnymi vplyvmi UV žiarenia. A dokonca sú prvou pomocou pri spálení slnečnými lúčmi. Sčervenanú podráždenú pokožku si treba na upokojenie potrieť jahodovou šťavou alebo popučenou dužinou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com