Jahoda pleť perfektne povysáva

25.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA     Ak nevieme odolať jahodovej vôni, nemusíme sa spoliehať len na kuchynské recepty. Jahody so šľahačkou sú perfektné, ale arómu si užijeme aj pri príprave jahodových receptúr na rozmaznávanie a dokonalé vyčistenie našej pleti. Pretože toto ovocie je hotový kozmetický vysávač nečistôt.

Jahody disponujú vitamínmi a minerálmi, ktorými nemusíme zásobovať náš organizmus iba zvnútra. Ich zloženie pomáha aj lepšiemu vzhľadu našej pleti pre prítomnosť alpha-hydroxy kyselín, ktoré bojujú proti odumretým bunkám, čím prispievajú k obnove pleti. Ovocná kyselina prispeje i k jej ružovému sfarbeniu. Ako konkrétne ich môžeme aplikovať?

  • Najjednoduchšie je nakrájané plátky jahôd poukladať na tvár alebo na pleť rozotrieť popučené plody. Po 15 minútach jahodovú masku zmyjeme.
  • Pleť výborne osvieži aj maska z rozmixovaných jahôd, 2 lyžíc medu a 1 bieleho jogurtu.
  • Jahodový peeling pomôže odstrániť odumreté čiastočky kože a rozjasní pleť, pretože póry čistí do hĺbky. Zmes, ktorú nanesieme štetcom na tvár, si namiešame z 10 zrelých rozpučených jahôd, 2 lyžíc olivového oleja, lyžice medu a 2 lyžíc citrónovej šťavy. Hoci jahody obsahujú drobné zrniečka, pre výraznejší efekt pridajme aj kryštálový cukor, približne 2 lyžičky.
  • K príprave hĺbkovo čistiacej pasty potrebujeme 2 jahody, polovicu jablka, 1 lyžicu jogurtu, 1 lyžicu liečivého bahna a lyžičku medu.
  • Kombináciou jahodovej dužiny, jogurtu a levanduľového oleja získame čistiace a zároveň upokojujúce prírodné mlieko, ktoré nanášame na navlhčenú pleť.
  • Jahody pleť vyživujú, preto sú ideálne aj pre suchú. Hydratáciu jej zabezpečíme zmesou jahôd, kyslej smotany a pár kvapiek olivového oleja, ktorú napokon zmyjeme minerálnou vodou.
  • Pekný dekolt dosiahneme pomocou zmesi, ktorú necháme pôsobiť 10 minút. Na prípravu potrebujeme 150 g plnotučného tvarohu, 2 lyžice smotany, lyžicu medu, lyžicu ovsených vločiek a šťavu z niekoľkých čerstvo rozpučených jahôd.
  • Pri probléme s rozšírenými žilkami pomôžu čerstvo odtrhnuté listy lesných jahôd. Rozdrvíme ich, zmiešame s vodou na kašu a nanesieme na tvár. Pre lepší účinok treba procedúru viackrát zopakovať vždy po týždni.
  • Na ocot neostanú ani vlasy. Prospešné vitamíny im poskytneme maskou z 5 jahôd rozmixovaných s lyžicou smotany a rovnakého množstva olivového oleja. Nanesieme si ju na umyté vlasy a necháme asi pol hodiny pôsobiť pod fóliou. Zmes napokon zmyjeme.

Ak máme problém s akné

Pre obsah zinku sú jahody ideálne na riešenie problematickej pleti z akné. Toto ovocie má zároveň antibakteriálne a protizápalové účinky a dokáže pleť stiahnuť. Na mastnú pleť so sklonom k tvorbe vyrážok pôsobí sťahujúca maska z ušľahaného bielka, do ktorého zamiešame lyžičku mlieka, štipku jedlej sódy a 4 lyžice jahodovej šťavy.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com