Hravá Veľká noc

28.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Každé sviatky sú krajšie v rodinách s deťmi, ktoré ich prežívajú emotívnejšie a nakazia spontánnou radosťou aj ostatných. Najmä tie menšie sa dokážu na ich prípravu veľmi tešiť. Na Vianoce pečú s maminou medovníčky a na Veľkú noc maľujú vajíčka a vyrábajú rôzne ozdoby.

Veľkonočné zdobenie sa však môže odohrávať aj v kuchyni počas varenia. Vytváranie zaujímavých aranžmánov s jarnou tematikou zahŕňa hneď tri pozitívne momenty. Počas prípravy jedlých dekorácií si deti vyskúšajú pod dozorom svoju šikovnosť, hotové pochúťky budú korunou slávnostne prestretého stola a navyše špunti budú ochotnejšie konzumovať zdravé jedlá, ktoré možno predtým odmietali. A ešte budú mať aj pocit výnimočnosti. Možností, ako sa k podobným chutným prvkom veľkonočnej tabule prepracovať, je viacero.

Vajce do skla

Najjednoduchšie je naaranžovať do keramickej štylizovanej nádobky polovicu natvrdo uvareného vajíčka, na ktoré položíme kúsok červenej papriky v tvare zobáčika a ako oči kuriatka poslúžia dve čierne korenia. Fantázii sa medze nekladú, poslúžiť môžu aj iné potraviny nájdené v chladničke či komore.

Obložený sendvič

Príťažlivá pochúťka môže byť aj súčasť studeného bufetu ponúkaného kúpačom. Postup nie je tiež náročný a zvládnu ho aj menšie školáčky. Na sendvič natretý maslom treba položiť plátkový syr, odporúča sa druh s výraznou žltou farbou. Potom sa formičkou alebo pohárom vyreže obložený chlebík do tvaru kruhu. Zvyšok je hračka. A zároveň hra. Z pokrájaných kúskov červenej papriky sa naaranžujú na plochu zobáčiky a kohútiky, zrnká korenia zastúpia očká a plátky reďkovky zase krídelká. A efektné kuriatko je na svete. Kto by mu odolal?

Sladký koláč

Začať môžeme už pri pečení koláčov. K typickým sviatočným patria aj kysnuté s tvarohovou náplňou. Tentoraz do nej zamiešame trochu žltej potravinárskej farby a po upečení žltkastý stred koláča dozdobíme – konáriky vytvoríme z roztopenej čokolády, ktorú nastriekame pomocou cukrárenského vrecúška a hlavičky bahniatok vymodelujeme z bielej čokolády. Alebo ich nastriekame bielym krémom. Pridáme aj ružu zo zafarbeného marcipánu a prípadne aj malé volské vajíčko a hotovú dekoráciu kuriatka. Pomaly je aj škoda takúto krásu zjesť.

Poznámka: Kto chce v "kuriatkových" dekoráciách pokračovať, môže sa presunúť na pracovný stôl a vytiahnuť farebné papiere a lepidlo. Najprv treba pár pingpongových loptičiek natrieť nažlto, nalepiť na ne papierové červené zobáčiky a zafarbené pierka. Napokon ostáva už len domaľovať fixkou očká a hotové kuriatka vložiť do torz bielych škrupiniek, ktoré ostali po príprave veľkonočných múčnikov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com