Hortenzie sú citlivé

21.06.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Kto by ich čaru nepodľahol? Veľké hlavičky zložené z drobných ružových alebo modrastých kvietkov pripomenú často tradičné záhony u starkej. Lebo hortenzie jednoducho patria ku záhradnej klasike. Ak práve tento druh kvetu obľubujete, možno oceníte niekoľko rád.

V záhrade

Hortenzie sú náročné na vlahu, najmä v horúcich dňoch im hrozí rýchlo vysychanie. Neznášajú tvrdú vodu, najradšej majú dažďovú alebo aspoň odstátu a nikdy nie veľmi studenú. Sú citlivé na prudké slnečné lúče, ale svetlo vyžadujú. Na lodžii sa pestujú ťažšie, potrebujeme väčšie a hlbšie nádoby, pretože hortenzia je ker s mohutnejším koreňovým základom.

Vo váze

Potešia aj rezané, pekne ukáže aj jedna väčšia hortenzia vo vhodnej váze či krčahu. Treba jej zrezať šikmo stonku, odstrániť spodné listy a dopriať dostatok vody. A pripraviť sa na postupnú zmenu farby kvietkov.

Sušené

Ak sa chystáte urobiť aranžmán zo sušených kvetov, najlepšie je počkať, kým hortenzia nezačne pomaly odkvitať a lupienky meniť farbu. Biele zozelenejú, staroružové zhnednú a modré chytia šedý nádych. Vtedy hlavičku hortenzie odstrihneme a necháme iba kúsok stonky, odstránime možno zelené listy a rastlinu sušíme v tmavej a suchej miestnosti zavesenú smerom dolu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com