Hojivá kamilka

06.03.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA     Nenápadný kvietok s bielymi lupienkami rastie takmer všade, v priekopách, na lúkach, na poliach či na okraji chodníkov. Aj to je dôkaz múdrosti prírody, ktorá tomuto zázraku darovala do vienka nenáročnosť na podmienky, aby bol dostupný každému, kto potrebuje jeho pomoc. Dá sa však aj pestovať jeho šľachtená odroda.

Kamilka, harmanček alebo rumanček, pod všetkými týmito názvami sa ukrýva prostá rastlina, ktorá využívali už starí Gréci. Pre Egypťanov v čase faraónov to bola posvätná rastlina, ktorá pomáhala zmierňovať úpal, horúčku a v podobe masážnych olejov aj bolesti svalov. Z rastliny sa na liečenie využívajú hlavne kvety. Treba vždy odstrihnúť celý kvetný súbor aj s krátkou stopkou a odtrhnuté hlávky potom nechať schnúť na teplom a vetranom mieste. Vôňa doma sušených kvetov rumančeka majú veľmi silnú vôňu pripomínajúcu jablká.

Na rany, bolesť brucha i unavené oči

Táto liečivá rastlina je doslova všeliekom. Odjakživa sa používala na lekárske a terapeutické účely. Už grécky lekár Dioscorides zaregistroval schopnosti harmančeka potláčať žalúdočné a črevné ťažkosti a problémy s pečeňou. Dôvodom je schopnosť uvoľňovať hladké svalstvo v tráviacom trakte a úspešný boj s kŕčmi. Harmančekom sa liečili aj obličkové kamene, hnačka i zápcha a ženské choroby, najmä menštruačné kŕče. Ale pomáha aj k dobrému spánku. Významné sú aj jeho protizápalové vlastnosti, preto sa odvar používa pri zápale spojiviek a podráždení očí, ale aj pri artritíde. Siahnuť po ňom môžeme aj pri výskyte aftov a raniek, treba si ním vyplachovať ústa. Harmanček urýchľuje hojenie rán a obklad namočený v harmančekovom odvare pomôže zmenšiť opuch alebo zbaviť únavy oči.

Aj kozmetický pomocník

Ak chceme očistiť pleť, proces nám uľahčí odvar z harmančeka, nad ktorým si asi 10 minút tvár naparujeme. Ak si ho dáme do kúpeľa, pokožka bude pružnejšia. Dokonca hustý vývar aj časťami bylín rozomletých na prášok zafarbí na svetložlto vlasy, ale tie svetlej farby.


redakcia Doma a Rada, FOTO: pixabay.com