Háčkovaný lapač snov

10.04.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Indiáni venovali svetu zaujímavú mentálnu pomôcku – lapač snov. Vraj zavesený nad posteľou by mal spiacich chrániť pred zlých myšlienkami a nočnými zjaveniami a zabezpečiť pokojný spánok.

V posledných rokoch sa vrece roztrhlo s podobnými bytovými doplnkami. Dostať ich kúpiť v obchodoch či rôznych trhoch s prezentáciou ručnej práce. Či už funkčnosti lapača snov veríme alebo nie, v každom prípade ním nič nepokazíme. Často ide o zaujímavé stvárnenie poňaté doslova umelecky. My si môžeme podobné urobiť aj doma.

Zo starej dečky nový bytový doplnok

Stačia nám na to staré háčkované dečky po babičke, ktoré sa už dávno v domácnosti nepoužívajú. A vyhraté majú tie šikovné autorky, ktoré si dokážu sami uháčkovať z priadze takúto podobu ručnej práce.

  • Ak budeme pracovať so starými zažltnutými kúskami, najprv ich treba vybieliť. Pomôže pridať sodu bikarbónu do pračky k prášku na pranie a potom ešte ocot pri pláchaní. Alebo ich treba nechať hodinu odmočiť vo vode s octom, citrónovou šťavou a tekutým pracím práškom a ešte oprať v pračke.
  • Potom sa odporúča dečky mierne naškrobiť a cez látku vyžehliť, aby si lepšie udržali formu.
  • Potrebujeme tiež drevený kruh na vyšívanie, ktorý obtočíme po celom obvode tenším pásom bieleho plátna.
  • V pravidelných odstupoch vo vnútornej časti kruhu prišijeme na voľno bielu priadzu, o ktorú potom upevníme háčkovanú dečku.
  • Zopakujeme to aj s menšou dečkou, ktorú pripevníme na spodný okraj lapača.
  • Pripravíme ešte kúsky bieleho motúza, na ktorý navlečieme drevené koráliky a do nich zapichneme biele pierka. Napokon ich pripevníme na veľký kruh s dečkou. Na vrchu ešte priviažeme kus motúzu, vďaka ktorému zavesíme lapač snov na detskú postieľku alebo do okna.

Poznámka: Tento milý doplnok, ktorému nechýba romantický prvok, môžeme vyrobiť aj ako pozornosť pre kamarátku, ktorej sa práve narodilo dieťatko. Určite budeme s týmto darčekom originálni.

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com