Háčkovaná a čipkovaná Veľká noc

25.02.2024

HARMÓNIA – TVORÍME    Príležitosť pre všetky ženy, ktoré si potrpia na háčkované módne alebo bytové doplnky. Možno sa pre klasickú háčkovanú dečku miesto na jedálenskom stole už nenájde, ale dá sa pokojne zarámovať a ako obrázok zavesiť s kolekciou viacerých ručných prác. A háčkovanú techniku môžeme použiť aj pri tvorbe veľkonočných dekorácií.

S háčikom v ruke

Potrebujeme vyfúknuté škrupinky z vajíčok rôzne zafarbené. Takto vynikne biela alebo krémová priadza lepšie. Najprv si treba uháčkovať dva kruhy s jednoduchou vzorkou z retiazok a krátkych i dlhých stĺpikov. Obe časti potom asi do dvoch tretín po obvode spojíme (háčikom alebo ihlou) a po vložení kraslice spoj dokončíme. Na vrchu nezabudnime pridať priadzu, vďaka ktorej sa dajú kraslice zavesiť na konáriky zlatého dažďa alebo bahniatok.

Čipkovaná verzia

Ešte i dnes sa niektoré šikovné ženy venujú čipkárskej technike, ktorá sa podobne ako háčkovaná ukáže v celej svojej kráse na farebnom podklade. Môžeme využiť aj zvyšky čipkovanej lemovky alebo starého golierika. Stačí odstrihnúť kúsok podľa obvodu kraslice, na niekoľkých miestach aplikovať trochu lepu na textílie a nalepiť na vajíčko. V mieste stretu okrajov použijeme trochu viac lepu. Ak nepatríme do rodín s tradíciou takýchto ručných prác, skúsme zaloviť v galantérnej domácej rezerve. Určite objavíme kúsky ozdobných metrážnych čipiek. Takto originálne dekorované kraslice môžeme položiť do stredu venčeka, na misku alebo nimi obdarovať kúpačov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com