Gerbera je vďačný kvet

21.05.2024

ZELENÝ DOMOV - VÁZA PLNÁ KVETOV    Gerberou nič nepokazíme. Hodí sa pre rôzne príležitosti i kategórie prijímateľov. Môžeme ju podarovať rovnako pani učiteľke nášho syna ako staršej dáme na narodeniny alebo z nich môže mať uvitú svoju svadobnú kyticu nevesta.

Gerbera pochádza z Južnej Afriky, kde je známa ako trvalka, ale niektoré druhy rastú aj v Afrike, na ostrove Madagaskar a v tropickej Ázii. V druhej polovici 19. storočia sa dostala do Európy, kde vyšľachtili ďalšie kultivary. Tento kvet bol pomenovaný podľa nemeckého prírodovedca Traugotta Gerbera. V súčasnosti poznáme asi 45 druhov gerber. Príťažlivá je najmä jednoduchosťou nahusto umiestnených okvetných lístkov. Gerbera pôsobí veľmi elegantne a príťažlivo. Väčšina kvetov má žltý stred napriek rôznorodej dominantnej farbe, či už je to oranžová, žltá, červená, purpurová, biela alebo ružová odroda. 

Vyrastie aj v črepníku

Hoci sa využíva častejšie ako rezaný kvet, jej črepníková podoba sa už začína pestovať aj v našich domácnostiach. Podobnú okrasu bytu si môžeme dovoliť aj my. Treba si však pamätať, že gerbera v črepníku potrebuje veľa slnka a vody a v lete ju musíme zalievať tekutým hnojivom každý týždeň. V zime jej doprajme dostatok svetla, ale v chladnejšom prostredí, napríklad v komore, a polievajme ju len raz týždenne.

Aby zbytočne rýchlo nezvädla

Gerbera je vďačným kvetom na darovanie aj pre dobrú výdrž. Ak sa o kyticu gerber správne staráme, bude skrášľovať interiér aj dva týždne či o niečo viac. 

  • V prvom rade ju dáme do dobre umytej a absolútne čistej vázy, v ktorej nie sú žiadne zvyšky hnilobnej procesov predchádzajúceho kvetinového aranžmánu. 
  • Vo vode majú byť ponorené len holé stvoly kvetov i doplnkových rastlín zbavené listov, ktoré sa by začali rýchlo rozkladať a spôsobili tak množenie baktérií. 
  • Vodu každé dva dni vymieňame a rozmočené a znehodnotené konce stoniek kvetov vždy o centimeter skrátime. 
  • Praktickejšia je váza z priehľadného skla, ktorá prezradí zakalenie vody, čo signalizuje hnilobný proces. 
  • Vázu s gerberami postavme na miesto, kde nedopadajú priame slnečné lúče a kde ich neohrozuje prievan.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com