Gaštanovo príťažlivé

18.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA    Gaštan je prírodným zdrojom krásy. Pomáha spevňovať krehké žilky, zmierňuje opuchy a podráždenie, bráni strate kolagénu.

Pre tieto vlastnosti je ideálny pre výrobu pleťovej kozmetiky – krému, odličovacieho mlieka, séra a telového masla. No už samotná konzumácia gaštanov, ktoré obsahujú antioxidanty a majú protizápalové účinky, pôsobí na našu pokožku priaznivo.

Výhra pre vlasy

Svedčia však aj našim vlasom, zlepšujú ich kvalitu. A hnedovláskam pomôžu listy gaštanu získať peknú a prirodzenú gaštanovú farbu. Odvar treba nechať pôsobiť 15 minút a potom z vlasov zmyť. Táto kúra po mesiaci znormalizuje mazové žľazy hlavy, zastaví vypadávanie vlasov a zrýchli ich rast.


Patrí aj do kúpeľne

V minulosti si ženy si pravidelne robili z gaštanov kúpeľ, aby vraj omladli. Účinky týchto plodov sú totiž na pokožke viditeľné – perfektne ju zmäkčia a omladia. Kúpeľ si pripravíte ľahko. Potrebujete prášok z usušenej hmoty gaštanových plodov. Do kúpeľa pridajte pár lyžíc tohto prírodného kozmetického prípravku, ktorý sa kedysi používal aj pri ústnej hygiene. Dokáže totiž celkom pekne vybieliť zuby.

TIP: Ako získať gaštanový prášok? Vyberte jadrá gaštanov z hnedej škrupiny a vysušte ich na okne. Potom ich pomeľte na prášok alebo múčku.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com