Fľakaté nehody

08.02.2024

DOMÁCNOSŤ - ČO SO ŠKVRNAMI - RUBRIKA    Víno, olej, šľahačky či jahody, každá nešikovne konzumovaná dobrota môže skončiť na sedačke či koberci. Alebo na blúzke. Ako sa ich zbaviť?

Ak aj na vypratej bielizni svieti mastný fľak, skúsme ho posypať detským zásypom a prežehliť cez handru.

Tričko znečistené hrdzou zachráni štipka kypriaceho prášku, ktorý necháme pôsobiť 15 minút. Miesto potom vyšúchame handričkou. V prípade silného zašpinenia opakujeme tento proces niekoľkokrát.
Ak sa na saku alebo inom kuse odevu zo semišu urobí škvrna, môžeme ju odstrániť obyčajnou gumou z papiernictva.
Pár kvapiek krvi alebo i viac na textílií, to sa môže rýchlo stať. Odev zachránime, ak zasiahnuté miesto okamžite preperieme v studenej vode. Účinok umocňuje trochu prisypanej soli.
Z nelešteného nábytku zlikvidujeme škvrny obyčajným mydlom, ktoré po znečistenom mieste nanesieme drsnou stranou hubky na riad. Napokon plochu pretrieme suchou handričkou.
Napadal na váš sviatočný obrus peľ z kvetov vo váze. Aby sa nerozotrel a látku nezafarbil, treba ho opatrne odstrániť prikladaním lepiacej pásky.
Aj na mastné škvrny na textíliách existujú finty. Keď ich posypeme škrobovou múčkou, táto mastnotu vsaje a po hodine ju s múčkou ľahko vykefujeme. Podobný efekt nastane pri použití krajčírskej kriedy, ktorou mastné miesto pretrieme.
Červené víno na koberci, to nikoho nepoteší. Škvrny sa zbavíme tak, že na ňu nakvapkáme uhličitú minerálnu vodu a nasypeme soľ. Zmes vždy odstránime a postup opakujeme viackrát, kým fľak nezmizne. Miesto potom pomocou suchej handričky vysušíme.
Vyčistiť sporák od spálenín je niekedy poriadna fuška. Zabrániť tomu môžeme aktuálne vo chvíli, keď nám niečo vykypí. Ak škvrnu posolíme soľou, bude sa dať ľahšie odstrániť.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com