Farby a tvary v interiérovom dizajne

24.03.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Ak práve premýšľate, ako si vylepšiť svoje bývanie a aké interiérové farby vybrať pre váš domov, pripravili sme pre vás prehľad toho najzákladnejšieho. Zoznámime vás s tým, aké sú vhodné a žiadúce farby pre tvorbu domova, ako aj aké tvary momentálne prevládajú v interiérovom dizajne.

Základné informácie o farbách v interiéri

Farby sú každodennou súčasťou nášho života, robia náš svet krajším, no dokážu nás aj upokojiť či dodať energiu. Farebná škála je skutočne pestrá a napriek tomu, že v posledných rokoch dominujú tie najzákladnejšie farby ako je biela a béžová, povieme si niečo aj o typológii farieb. Farba a svetlo v interiéri zohrávajú nemalú úlohu pri nastolení tej správnej atmosféry. Kým niektorí si želajú, aby ich steny pôsobili jednoliato až stroho, iní ľudia potrebujú naštartovať a dodať energiu aj správnou voľbou farieb na steny svojho domova. Od monochromatického zariadenia až po rôznofarebné kombinácie, každý fanúšik interiérového dizajnu má svoje obľúbené farby. Vďaka nekonečnému výberu farieb a možných kombinácií sa kreativite medze nekladú. Studené farby voľte do slnkom zaliatych interiérov - vďaka studeným farbám budú pôsobiť chladnejšie a pokojnejšie. Potrebujete doma pracovať alebo si chcete dobre oddýchnuť? Do pracovne vyberajte farby ako je zelená, modrá či fialová. Pre predsieň, obývaciu izbu alebo jedáleň sú ideálnejšie teplejšie farby. Miestnosti tak budú pôsobiť slnečnejšie a teplejšie a príjemnú domácu atmosféru podporíte ešte využitím textilu, ako sú záclony, prehozy, vankúše, koberce a zaujímavé deky.

Výrazné farby a farba roka Viva magenta

Určite ste počuli, že spoločnosť Pantone vybrala za farbu roka 2023 odtieň Viva magenta. Je to odvážny odtieň plný energie a bude výzvou zakomponovať ho do interiéru. Pantone však uvádza, že farba je asertívna, nie agresívna, preto sa jej nemusíte báť. Viva magenta odráža radosť a optimizmus, pričom inšpirácia pre živý odtieň pochádza z prírody. Konkrétne z nádherného a vzácneho farbiva košenila. Tento energický odtieň je zmesou červenej a fialovej, takže v závislosti od vzájomného pomeru týchto farieb ju môžete vnímať ako fialovú či ružovú. Vyzerá úžasne a pútavo, preto sa ju oplatí použiť v interiéri. Výborne sa vyníma v miestnostiach ako je kuchyňa, kúpeľňa či spálňa. Či ju zvolíte ako ústrednú farbu v miestnosti alebo len ako minimalistický akcent, je iba na vás. Odporúčame ju kombinovať s neutrálnymi odtieňmi ako je krémová, biela či sivá, aby bol výsledok čo najelegantnejší a priestor ňou nebol presýtený. Skvele sa bude hodiť aj na textílie a dokonca dobre pôsobí aj na strope.

Oblé tvary a udržateľnosť

Hlavným trendom je stále minimalizmus. V zmysle "menej je viac" má byť dizajn praktický, komfortný, s ohľadom na účel. Ideálne vhodný na multifunkčné použitie, uprednostňujúc kvalitné trvácne prírodné materiály pred krátkodobým výstrelkom či lacnou imitáciou. Minimalisticky zariadený interiér sa vyznačuje zabudovaným nábytkom vytvoreným na mieru, ktorý takmer splýva so stenami. Čo sa týka tvaru, čisté línie ustupujú oblým a organickým prvkom, či už na nábytku alebo na doplnkoch. V interiéri sa najčastejšie objavujú na kuchynskom ostrovčeku, stenách, či oblých prvkoch na nábytku.

Masívnou dominantou vašej kuchyne sa tak môže stať oválny jedálenský stôl, ktorý vytvorí jedinečne tvarovaný stredobod vášho interiéru. Na prvé miesto sa kladie udržateľnosť a ohľaduplnosť k nášmu životnému prostrediu, transparentné materiály, unikátne kusy nábytku pred nábytkovými zostavami a upcyklované bytové doplnky.


FOTO: archív, www.pixabay.com