Ešte stíhame jarné symboly

15.02.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    K jarnej atmosfére patria aj nežné a prosté druhy kvetov, akými sú primulky a sirôtky. Oba druhy si môžeme vypestovať v záhrade na skalke alebo v črepníku na balkóne.

K základnej starostlivosti u oboch kvetov patrí kvalitný substrát, drenážová vrstva (mulčovej kôry), pravidelnú zálievka a iba občasné prihnojenie. Odporúča sa odstraňovať odkvitnuté kvety, ktoré rastline odčerpávajú silu, a substrát občas prekypriť.

Pri umiestnení primuliek čiže prvosienok treba brať do úvahy, že nemajú rady priame slnko, lepšie sa im darí v tôni. Veľké dávky hnojiva a priveľa vlahy môžu mať za následok žltnutie listov. Sú to jednoročné rastliny, takže každý rok si musíme zaobstarať nové sadenice.

Sirôtky inak fialky si môžeme vypestovať zo semienok, nové rastlinky vyklíčia asi za 2 týždne. Ale dajú sa kúpiť i hotové sadenice. Keď sa rastlina ujme, nenarušujme jej koreňový systém, ale ju aj so zeminou presaďme do väčšieho črepníka. Ako z dvojročiek sa z nich môžeme tešiť dve sezóny. Kvitnú na jar a môžeme si vybrať medzi druhmi rôznych farieb – od bielych cez žlté, ružové až po tmavofialové.


Dobrá rada: Pri manipulácii s primulkami si treba dávať pozor na kontakt s chĺpkami, ktoré produkujú prvosienkový sekrét. Môže totiž spôsobiť alergické reakcie na koži.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com