Džús z noni posilní imunitu

13.02.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA     Príroda je stále veľkým tajomstvom, ktoré odhaľujeme počas života len postupne. Týka sa to aj faktov v súvislosti s exotickou zeleninou či ovocím, ktoré sme my Európania kedysi nemali šancu ochutnať. V médiách sa čoraz častejšie píše aj o menej známych plodoch cudzokrajných rastlín, ktoré pôsobia priaznivo na zdravie. A niektoré už dostaneme kúpiť v obchodných reťazcoch alebo minimálne v špecializovaných predajniach s biopotravinami.

Napríklad šťava z plodov noni je výborným prírodným zdrojom pre posilnenie imunity, má blahodarné účinky na psychiku a zlepšuje spánok. Toto ovocie, ktoré rastie na Tahiti, v Polynézii, v Indii i v Malajzii, si treba dopriať najmä vtedy, keď nás skolí vírusové ochorenie. Je veľkým čističom – zvládne krv, tráviaci systém i hladinu cholesterolu. Dokonca sa objavili informácie, že jeho konzumáciou sa žena chráni pred rakovinou prsníka a krčku maternice. Šťava z plodov obnovuje tkanivo, preto by ju mali piť aj športovci a všetci, ktorí trpia veľkou záťažou na kĺby. Má aj protizápalové účinky, takže zmierňuje prejavy kožných ochorení. Plody noni sú bohaté na aminokyseliny, selén, vlákninu a vitamín C. Okrem džúsu sa dajú kúpiť aj tabletky či kapsule s výťažkom tohto ovocia.

Ďalšie príklady exotických prírodných liekov

  • Šťavnaté bobule granátového jablka posilňujú imunitu, chránia srdce a pomáhajú predchádzať osteoporóze.
  • Hľuzy topinamburu, ktoré sa podobajú na zemiak, regulujú cholesterol, upravujú krvný tlak a pomáhajú znižovať hladinu cukru v krvi. Vhodné sú preto aj pre diabetikov.
  • Výťažok amazonského koreňa maca, ktorému sa hovorí aj ženšen z Peru, dodáva energiu, zlepšuje obranyschopnosť organizmu i schopnosť koncentrácie, posilňuje kosti a zuby a zlepšuje hojenie rán. A je aj prínosom pre ženy po štyridsiatke, pretože pomáha regulovať menštruačný cyklus a zlepšuje činnosť ženských pohlavných orgánov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com