Drobné nehody na chodidle

05.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO Absolútne dokonalé nôžky, to je len sen, ktorý môžu snívať najskôr modelky a drobné nedostatky im na zábere do časopisu ešte vyretušujú grafici. Aj hoci svoje chodidlá môžeme ukazovať v otvorených sandáloch bez zábran aj my, občas sa nejaká menšia nehoda vyskytne. A niektorí si vďaka nevhodnej obuvi musia kupovať náplasti v drogérii častejšie.

Úzke lodičky s extrémne špicatým tvarom, poltopánka z tvrdého materiálu alebo teniska zlého strihu, to všetko môže spôsobiť rôzne odreniny a mozole, ktoré sú zdrojom bolesti a dôvodom pre ťažkosti s chôdzou. Ako ich správne liečiť?

ODRENINY

Ak silný tlak topánky naruší vrchný kryt kože a spôsobí krvácajúcu bolestivú ranu, treba ju očistiť, vydezinfikovať a nechať prirodzeným spôsobom zahojiť. Proces môžeme urýchliť aplikáciou zásypového prášku s antibiotickými účinkami alebo hojivou náplasťou. V čase liečenia treba nosiť pohodlnejšiu alebo otvorenú obuv.

OTLAKY A PĽUZGIERE

V prvom rade si topánky, ktoré nás už po chvíli začnú na nejakom mieste omínať, okamžite vyzujme, prípadne na problematickom mieste si nalepme náplasť, aby sme znížili intenzitu trenia. Ak sa na poškodenej koži vytvoril pľuzgier naplnený tekutinou, nemali by sme ho prepichovať, pretože hrozí zavlečenie infekcie. Prepichnutie pľuzgiera síce predstavuje rýchlejšiu úľavu od bolesti, ale aj dlhšie liečenie. Prasknúť môže aj sám, ak pokračujeme napriek problému v chôdzi ďalej (napríklad na túre v horách), no tým sa riziko infekcie zvyšuje. Lepšie je kúpiť si preventívne pod podobnou aktivitou priesvitnú náplasť na pľuzgiere.

MOZOLE

Rovnako ako na rukách sa môžu mozole vytvoriť aj na chodidlách. Príčinou je dlhodobý tlak či trenie na kožu v tesných topánkach alebo pri opakovaných pohyboch – šport, tanec, státie (rôzne zamestnania v tejto polohe). Mozoľ je vlastne zhrubnutá koža, ktorá však môže začať omínať a bolieť. Často sa na takomto mieste na nohe začnú tvoriť trhlinky (riziko infekcie) alebo olupovať šupinky z vrchnej časti kože. Odstrániť ich pomáha aplikácia špeciálnej masti s obsahom kyseliny salicylovej alebo mravčej z lekárne. Pomôže zmäkčiť stvrdnutú kožu, ktorá sa bude dať ľahšie odstrániť.

KURIE OKÁ

Je to vlastne hlbší mozoľ kužeľovitého tvaru s voskovým až priesvitným vzhľadom, ktorý máva bolestivý stred. Vytvára sa na spodnej časti chodidla, ale aj na priehlavku alebo medzi prstami a dôvodom býva tesná nevhodná obuv ale aj deformácia a vybočenie prstov v neskoršom veku. Niekomu stačí na odstránenie špeciálna náplasť na kurie oko, no hlbšie zakorenenie si vyžaduje chirurgický zákrok, dnes sa používa aj laser. Pomôcť dokáže aj profesionálna pedikérka, ktorá ho po zmäkčení odborne oreže žiletkou.

BRADAVICE

Bradavice sú infekčné ochorenie, ktoré musí riešiť kožný lekár. Likvidujú sa pomocou dusíka a s ich odstránením netreba váhať, pretože si ich môžeme preniesť aj na ďalšie miesta na tele, nehovoriac už o možnom prenose na ostatných členov rodiny. A kde sme mohli túto nepríjemnú infekciu získať? Najskôr na kúpalisku, v saune, pri bazéne alebo fitnes, ak sme chodili bosí. V týchto zariadeniach nás ohrozuje ešte jedna nákaza – plesne, ktorých hrozbu môžeme eliminovať preventívnym nánosom špeciálneho krému proti plesniam.

Na záver

Dobrou prevenciou pre všetkými podobnými komplikáciami je nosenie kvalitnej obuvi, ktorej tvar kopíruje naše chodidlo, ale aj dobrá starostlivosť o nohy – úzkostlivá čistota, dôkladné vysušovanie pokožky medzi prstami po sprche, pravidelné kúpele s pridaním zmäkčovacích solí, obrusovanie stvrdnutej kože pemzou, masírovanie chodidiel a ich pravidelné natieranie hydratačným krémom.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com