Drevo interiéru naozaj svedčí

09.03.2024

HARMÓNIA - IDEÁLNY PRIESTOR    Túžbu po prírode nezaprieme ani zavretí na sto zámkov vo vlastnom hrade. V snahe cítiť sa prirodzene púšťame do svojich betónových a tehlových príbytkov prírodné materiály v rôznych podobách.

Obklopujeme sa prúteným či ratanovým nábytkom, chodíme po drevenej podlahe i schodoch, uprednostňujeme drevené pred plastovými oknami a dverami a dokonca pridávame na strop v štýle klasických domov drevené hrady. No radosť z dreva nám prináša aj menej pohodový prvok – náročnejšiu starostlivosť o tento druh materiálu.

Uspokojí všetky vnemy

Drevo je ušľachtilý, stáročiami preverený materiál, ktorý dýcha životom, a pri kvalitnom spracovaní mu nechýba ani prvok originality a dôstojnosti. Vkusne navrhnutým a profesionálne vyrobeným nábytkom sa môžeme doslova hrdiť a z jeho krásy napriek meniacim sa trendom dlho profitovať. Drevené materiály uspokoja aj naše vnemy. V prvom rade zrak, pretože sú na pohľad príjemné, neagresívne, ba práve naopak skôr upokojujúce. A pomôžu aj k pocitu útulnosti a teplého domova. Zaujímavé sú aj hmatové vlastnosti prírodných materiálov. Kontakt so štruktúrou dreva alebo s hladkým matným povrchom sprostredkúva pozitívne pocity. Dokonca sa cení aj ošúchaná povrchová textúra. Staršie kreslo s patinou zakomponované do moderného interiéru predstavuje bonus pre vizuálnu i dotykovú nefalšovanosť.

Keď kombinovať, tak s mierou

Napriek prirodzenosti všetkých podobných materiálov treba byť pri kombinovaní opatrný. Nie je drevo ako drevo, ak spárime priveľa druhov s rôznymi štruktúrami a farebnosťou, vytvoríme skôr rozbitý ako celistvý dojem. Odborníci odporúčajú použiť maximálne tri, lepšie však dva druhy materiálov. Napríklad dub môžeme skombinovať s orechom, ale v žiadnom prípade sa nesnažme prepojiť rôzne farebné škály – mahagón, dub a čerešňa v jednej miestnosti bude skôr katastrofou než estetickou výhrou. Na druhej strane použitím jediného druhu sa môžeme posunúť k nudnému vzhľadu obývačky. Ponúka sa však kontrast svetlého dreva (smrek, dub, buk) s tmavším a štruktúrou výraznejším (wenge, zebrano), prípadne vhodného dreveného odtieňa s bielymi či čiernymi časťami nábytku. Opačne, ideálom nebude ani absolútna dominancia dreva. Ak obložíme všetky steny drevenými doskami javora, umiestnený nábytok sa opticky skôr stratí ako vynikne.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com