Dochucovanie

10.02.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL - SPÔSOBY TEPELNEJ ÚPRAVY

Dochucovania je dôležitým prvkom pri všetkých typoch tepelnej úpravy, pretože touto fázou môžeme veľa napraviť, ale aj pokaziť. Najzákladnejším dochucovadlom je soľ, s ktorou to však netreba preháňať. Múdrejšie je soliť menej, každý stolovník si dosolí jedlo podľa vlastných chuťových nárokov. Mäso solíme pred vložením do pekáča a mäsovú polievku, keď začne vrieť. Ryby osolíme tiež tesne pred tepelnou úpravou, ale hus a kačicu nasolíme zvnútra i zvonku večer pred dňom, kedy sa ich chystáme piecť. Zemiaky a zeleninu nesolíme, iba vodu, v ktorej ich varíme. Cestá prisoľujeme počas miesenia, omáčky vo chvíli, keď začnú vrieť. Pečeň a obličky zásadne až po odstavení o ohňa a strukoviny, keď zmäknú.

Octom alebo citrónovou šťavou okysľujeme šaláty polievky, omáčky a aspiky. Tieto výrazné ingrediencie však pridávame po troche, aby pokrm nebol príliš kyslý. Pre záchranu by sme ho museli nastavovať, čiže zväčšiť jeho objem.

Na dochucovanie používame aj cukor. Patrí nielen do sladkých pokrmov, ale aj do šalátovej zálievky a tiež do polievok a omáčok, u ktorých potrebujeme získať sladkokyslú chuť.

Vôňu, chuť i vzhľad jedál výrazne ovplyvňujú koreniny, ktoré zároveň podporujú trávenie. Príliš ostré, pálivé druhy však dráždia tráviacu sústavu, preto sa sústredíme najmä na používanie, rasce, majoránu, bazalky, tymianu, mletej červenej papriky a vňatí petržlenu, mladej cibuľky, zeleru, kôpru a pažítky. Do cudzokrajných jedál, ktorých receptúru si zvykneme doniesť z dovolenky, môžeme pridať, samozrejme, aj exotickejšie korenia. Inak by to nebolo ono.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com