Do poslednej voňavej kvapky

24.05.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ    Na kozmetické a hygienické výrobky dávame často nemalé sumy, preto by sme ich mali zužitkovať do poslednej kvapky či zrniečka. Poradíme, ako z fľaštičiek či túb vydolovať aj posledné zvyšky obsahu.

Šampón

Ak sa nám nedarí dostať z fľašky hustý šampón, jednoducho ho zrieďme trochou vody. Aj tak ho predsa zvykneme jedine vďaka nej rozpeniť. Podobne môžeme naložiť aj so sprchovacím gélom či s kondicionérom.

Telové mlieko

S týmto prípravkom je trochu problém. Vodu na vypláchnutie použiť nemôžeme, ale na stenách a na dne takmer prázdnej nádoby zostáva ešte dostatok kozmetického prípravku. 

Neostáva nič iné, len mäkší obal prestrihnúť a tvrdší rozrezať ostrejším nožíkom. Plast bude trochu odolávať a treba dávať pozor, aby sme neprišli k úrazu, ale v mene šetrenia štipka námahy stojí za to. Rovnako si pomôžeme s využitím odličovacieho mlieka na pleť. Z rozrezanej miniatúrnej tuby zotrieme zvyšky očného krému pomocou vatovej tyčinky. Je to zároveň hygienickejší spôsob. Odporúča sa tiež nádoby s podobnými prípravkami hustejšej konzistencie ku koncu využitia obracať dobre uzavreté hore dnom, aby sa prípravok presunul k otvoru. Po otvorení ho stačí prudšími pohybmi vytriasť von.


Púder a tiene

Kompaktné práškové prípravky, ako je púder, farba na líca alebo očné tiene, sa najskôr vyminú v strede nádobky a po okrajoch ešte zostáva dosť materiálu. Ak ho labutienkou alebo štetcom nedokážeme nabrať, zvyšky zoškrabme a rozdrvme na prášok, ktorý nám ešte pár dní na aplikáciu na tvár alebo na očné viečka vydrží.

Ceruzka

Očná ceruzka alebo kontúrovacia na oči sa časom nepríjemne skráti, takže je problém ju uchopiť do prstov. Predĺžiť si ju môžeme tak, že na opačný koniec nastokneme vrchnáčik z kozmetickej ceruzky, aby sme mohli v pohode zvládnuť perfektné linky.

Rúž na pery

Aj obľúbenej značke a farbe, vďaka ktorej vyniknú naše pery, bude raz koniec. Ak už sme tyčinku dokonale vyminuli, vezmime si na pomoc malý štetec a ním si rúž nanesieme na ústa. Takto aplikovaný navyše aj lepšie drží na pokožke. V prípade, že sa nám rúž zlomí, nevyhadzujme ho. Obe časti tyčinky pritlačme pevne k sebe a uložme ju na pol hodinky do chladničky. A ak nebude už tak pevná ako predtým, opäť môžeme použiť štetec na nanášanie rúžu.

Lak na nechty

Tento skrášľovací prípravok sa zvykne časom zahusťovať. Riediť ho odlakovačom je zbytočné, len zhoršíme jeho kvalitu. Takýto lak horšie kryje a rýchlo sa odlupuje. Ak nám zostala vo fľaštičke ešte asi tretina hustejšieho laku, skúsme ju ponoriť do horúcej vody. Na chvíľu to pomôže.

Poznámka: Na dokonalé spotrebovanie zubnej pasty a iných prípravkov, ako je lepidlo alebo farba, si môžeme zaobstarať vytlačovač túb. Táto jednoduchá plastová pomôcka dokáže dostať z obalu celý jeho obsah. Ale pomôcť si môžeme aj štipcom na bielizeň či sponou na uzatváranie plastových vreciek.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com