Dna a močové kamene

10.02.2024

VARENIE - SPRÁVNA - DIÉTY

Zápaly močových ciest

Tento problém trápi asi skôr ženskú časť populácie, ide často o infekciu, ale dôvodom môže byť aj prechladnutie dolných močových ciest. A pretože sú súčasťou tráviaceho traktu, priebeh liečby ovplyvňuje aj charakter stravovania. Treba určite vylúčiť všetky dráždivé pochutiny, pikantné jedlá, alkohol i silnú čiernu kávu. Naopak je nevyhnutné je zvýšiť príjem tekutín, takto sa moč zrieďuje a močové cesty sú takto intenzívnejšie preplachované.

Keď život znepríjemňujú močové kamene

Toto bolestivé ochorenie musí riešiť lekár, ale popri medikamentóznej liečbe priebeh zdravotného problému ovplyvňuje aj charakter stravy. Lekári odporúčajú obmedziť alkohol a korenisté jedlá a vypiť denne asi 3 litre tekutín. Výborné sú bylinkové i šípkový čaj. Diéta sa odvíja od zloženia močových kameňov. V prípade urátových musí pacient rezignovať na konzumáciu údenín, vnútorností, diviny, tmavého mäsa, pikantných jedál a mäsových vývarov, môže si však dopriať biele mäso, syry a mliečne výrobky. Ak má oxalátové močové kamene, tak sa musí vzdať rebarbory, červenej repy, špenátu i fazule a obmedziť zemiaky.

Ak vás trápi dna

Hovorí sa o nej aj ako o panskej chorobe, pretože ňou trpeli mnohí bohatí ľudia s nadváhou, vrátane kráľov, ktorí si zvykli dopriať neprimerané množstvá mastných jedál. Dna je chronické ochorenie spojené so zvýšeným množstvom kyseliny močovej v krvi, ale i v tkanive a v kĺboch. Príznakmi sú rôzne opuchy najmä na dolných končatinách, bolesti kĺbov, obzvlášť palca na nohe a neskôr aj postihnutie obličiek. Ľudia s problémom dny sa musia striktne vyhýbať všetkým potravinám s vysokým obsahom nukleoproteínov, či už sú to vnútornosti, sardinky, artičoky, mäsové vývary a omáčky, tiež morské živočíchy, strukoviny, sladkovodné ryby, kakao, čokoláda, marcipán, cesnak, ostré korenia, horčica, alkohol i pivo. Naopak treba voliť hnedú ryžu, kukuricu, mandle, kapustu, zeler, mrkvu, cibuľu, datle, čerstvú kokosovú dužinu, zakýsané mliečne výrobky, biele i tmavé pečivo, cereálie, cestoviny, banány, hrušky, čerešne, pomaranče, kivi, grapefruit a pečené zemiaky. Odporúča sa piť veľa tekutín a venovať sa pohybovým aktivitám.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com