Dažďový nápoj pre kvety

11.04.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Ak pestujeme kvety alebo zeleninu na balkóne či lodžii, nemusíme sa obávať dažďovej zálievky. Tento prírodný nápoj je najlepšou tekutou potravou pre naše rastlinky.

Vedia to aj skúsení záhradkári, ktorí dažďovú vodu zbierajú do kadí a väčších nádob a aj z úsporných dôvodov ju používajú na polievanie hriadok. A vedia zároveň, že po dažďovej zálievke rastie lepšie trávnik a darí sa hlavne paradajkám a marhuliam. Okrem toho, že táto voda neobsahuje žiadne agresívne chemické látky, na druhej strane jej nechýba dusík, ktorý sa na ňu naviaže pri prechode atmosférou a ktorý je vlastne hnojivom pre rastliny. A ovládajú to aj všetky gazdinky, ktoré nepolievajú izbové rastliny vodou aktuálne napustenou z vodovodu, ale radšej ju nechajú v otvorených plastových fľašiach odstáť. Najlepšie v blízkosti radiátora či iných tepelných zdrojov, tak sa časom chlór a iné prchavé škodlivé látky z vody uvoľnia a uniknú von. 

Preto sa nebojme, že upršaný deň naším skvostom v kvetináči ublíži. Práve naopak, počas výdatného dažďa by sme mali bližšie k zábradliu posunúť dočasne aj črepníky umiestnené pri stene. Výnimkou je intenzívny lejak sprevádzaný silným vetrom, kedy hrozí poškodenie rastlín. A krupobitie, typické pre premenlivé jarné počasie, môže byť ešte väčšou katastrofou. Preto sa odporúča sledovať správy o počasí a v prípade pracovnej cesty alebo víkendového výletu presunúť črepníky do vnútrozemia balkóna.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com