Dáždnikové variácie

21.02.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ    Dáždnik je svojský predmet, ktorý bol vymyslený na záštitu pred dažďom alebo aj slnkom. Táto pomôcka, ktorá nás ratuje pred extrémami počasia, však môže byť užitočná, aj keď sa už minú jej roky slávy a čas sa na nej podpíše poškodením konštrukcie alebo samotnej textílie.

Dáždnik pôvodne vynašli ako ochrannú pomôcku pred nečasom, ale v 18. a 19. storočí sa stal aj dôležitým módnym doplnkom rovnako pre dámy ako pre pánov, ktorí ho často používali i na podopieranie namiesto vychádzkovej palice. Obe funkcie si zachoval dodnes. Čo však s dáždnikom, na ktorom sa roztrhala impregnovaná látka či plastová fólia alebo sa na jeho dômyselnom systéme roztvárania polámali kovové tyčky? Najprv podumať, ako ho v domácnosti využiť a až potom ako nepotrebnú vec vyhodiť. Pretože možností, ako mu predĺžiť životnosť, je viacero.

  • Ak ho opačne otočený zavesíme rukoväťou na luster, ktorý sa chystáme čistiť, môžeme si ušetriť prácu s odstraňovaním špiny na podlahe či koberci, všetku totiž zachytí rozprestretý dáždnik.
  • Ochráni aj našu stenu, ak ideme hojne rosiť izbové rastliny. Jednou rukou držíme naklonený dáždnik ako zábranu pred vlhkosťou a druhou osviežujeme listy vodou z rozprašovača.
  • Naopak rastlinky, najmä mladé, posadené skoro na jar v záhrade, uchránime pred nočnými mrazíkmi rozprestretým starým dáždnikom. Musíme však z neho odpíliť dve tretiny drevenej rukoväti (s kovovou to môže byť problém), aby bola ochrana čo najbližšie k zemi, do ktorej torzo dáždnika zapichneme.
  • Takto okyptenú pomôcku môžeme použiť aj na pikniku v prírode alebo na chate, ak obedujeme vonku. Jedlo, ktoré chceme izolovať od múch a iného hmyzu, prekryjeme čistou roztiahnutou strieškou.
  • Aj konštrukcia inšpiruje. Ak odstránime poťahovú látku, získame rám použiteľný na viacero spôsobov: ako sušiak na bielizeň zavesený v kúpeľni hore nohami, ktorý navyše zložený nezaberá veľa miesta, alebo ako podperu pre popínavé rastliny v záhrade, ktoré kostru úplne obrastú a vytvoria zaujímavý útvar.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com