Cukrovka

10.02.2024

VARENIE - SPRÁVNA - DIÉTY

Charakter problému

Cukrovka je choroba látkovej premeny, problémom je nedostatok hormónu inzulínu, zlé využívanie cukru v tkanivách a jeho hromadenie v krvi. Cukrovka je vážne ochorenie, ktoré zhoršuje stav cievneho systému pacienta a spôsobuje následne ďalšie zdravotné problémy, ako náhle príhody, ischemickú chorobu srdca, ťažkosti s hojením rán, kedy hrozí amputácia končatiny, poškodenie až zlyhanie obličky či stratu zraku. Kto tento problém geneticky zdedí, alebo ho v priebehu života nadobudne, už sa ho nikdy nezbaví. Preto okrem klasickej liečby pod dozorom diabetológa treba dbať aj na správny štýl spravovania.

Čo si dopriať a čo z jedálnička vyškrtnúť

Diabetici musia zo svojich obľúbených jedál vyškrtnúť všetky sladkosti, zákusky a používať len umelé sladidlá. Problémom sú tiež sladké druhy ovocia. Aj pri ostatných potravinách by mali byť striedmi, či už pri konzumácii tukov, bielkovín alebo sacharidov. Pre nebezpečný cholesterol, ktorý zhoršuje stav ich cievneho systému, už aj tak zasiahnutého chorobou, nesmú jesť vnútornosti, vaječné žĺtky, maslo i plnotučné mlieko a mliečne výrobky. Dopriať si však môžu celozrnné výrobky, strukoviny, sóju, zeleninu ako karfiol, rajčiaky, brokolicu, uhorky, zelenú papriku či kapustu, z ovocia najviac kyslejšie odrody jabĺk, tiež rastlinné oleje, orechy, ryby, ustrice a droždie, napríklad v podobe nátierky.

Jesť by mali častejšie menšie porcie, vynechanie jedla môže spôsobiť kolaps organizmu, prestávka medzi jedlami by preto nemala presiahnuť 2 až 3 hodiny. Cukrovkári si musia strážiť aj hmotnosť, nemali by priberať, a alkohol konzumovať len výnimočne, najvhodnejšie je slabé pivo alebo víno.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com