Črevné ochorenia

10.02.2024

VARENIE - SPRÁVNA - DIÉTY

Akútna hnačka

Pri zlej kombinácii jedál alebo konzumácii hygienicky znehodnotených potravín môže nastať problém akútneho črevného kataru spojeného s bolesťami a hnačkami. Tento krátkodobý problém sa dá vyriešiť prísnou diétou. Začíname úplnou hladovkou, na druhý deň si môže pacient dať čaj so suchármi, vývar z ryže, nemastný mäsový vývar a zemiakovú kašu, prípadne postrúhané jablká. Neskôr sa môže do jedálnička pridať zemiaková polievka, dusená ryža i vajíčková omeleta pripravená bez tuku na teflonovej panvici. Na normálnu stravu možno prejsť po asi 4 až 7 dňoch, to závisí od intenzity zdravotného problému.

Chronické ťažkosti s hnačkou

Ak má niekto problémy s opakujúcimi sa hnačkami, musí si zvyknúť na striktnú pravidelnosť piatich dávok jedla v priebehu dňa a musí tiež dbať ešte úzkostlivejšie na hygienu potravy. Dôležité je vyhýbať sa všetkým potravinám, ktoré dráždia črevo mechanicky, či už sú to strukoviny, sušená zelenina, sušené ovocie, sušené huby, niektoré druhy ovocia, kapusta, kel alebo celozrnný chlieb a pečivo. Chybou je aj konzumovať vo väčšom množstve koncentrovaný cukor v nápojoch a sladkých jedlách.

Crohnova choroba

Toto zápalové črevné ochorenie s príznakmi bolestí brucha, nechutenstva, straty hmotnosti a chudokrvnosti ovplyvňuje okrem liečby pozitívne aj charakter stravovania. Odporúča sa strava s nízkym obsahom vlákniny a malým zastúpením mliečnych výrobkov, pretože pacienti trpia neznášanlivosťou práve na tieto potraviny najčastejšie. Vadia im aj mastné, vyprážané a údené mäsá, ovocie so šupkou a zrniečkami i druhy bohatšie na vlákninu, tiež strukoviny a koreniny.

Ak je problémom zápcha

Nedostatočné vyprázdňovanie čreva má za následok hromadenie toxínov v tele a nepríjemný je aj pocit večne nafúknutého brucha. Lepší pohyb čriev dosiahneme pohybovými aktivitami, ale aj vhodnou stravou. Pri tomto probléme treba konzumovať častejšie ovocné sirupy, kvasené výrobky ako acidofilné mlieko či jogurty, ale aj potraviny s vyšším obsahom celulózy, ktorá steny čreva dráždi mechanicky. Vhodné sú strukoviny, ovocie, zelenina a celozrnné výrobky.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com