Čo všetko dokáže kvetináč?

12.02.2024

DOMÁCNOSŤ - AKO UŠETRIŤ   Kvetináč nemusí slúžiť iba na sadenie rastlín. Ľudský dôvtip je nekonečný a tak ako v prípade iných užitočných vecí v domácnosti rozšíril účelnosť tohto predmetu o niekoľko ďalších možností.

Kuchynská dekorácia

Niekoľko kvetináčov rovnakej veľkosti môžeme uložiť na zadnú časť kuchynskej dosky pod skrinky a umiestniť do nich rôzne drobné kuchynské pomôcky – do jedného príbory, do druhého nožíky a do ostatných varešky, metličky, kliešte a naberačky.

Pre vášnivé pletiarky

Ženy, ktoré často a veľa pletú či háčkujú, poteší prostý nápad, ako zabrániť zamotávaniu priadze. Stačí, ak klbko priklopíme kvetináčom hore dnom a koniec vlny pretiahneme cez dierku. Klbko sa už nebude neposlušne kotúľať po sedačke či zemi.

Akváriové rybičky sa potešia

Ak máme doma väčšie akvárium, môžeme na dno položiť nabok jeden alebo dva malé črepníky, ktoré vytvoria ilúziu jaskynky. V nej sa môžu obyvatelia akvária ukryť a hrať svoje rybičkové hry.

Zaujímavý nápad, ako upiecť chlieb

V črepníku si môžeme urobiť výborný chlieb netradičného varu. Vhodná je stredná veľkosť a samozrejme, že nádoba musí byť nová a čistá. Najprv treba kvetináč namočiť na 20 minút do vody, potom vnútro vytrieť riadne maslom alebo olejom a napokon vložiť osvedčené chlebové cesto v tvare gule, ktoré by malo vyplniť vyše polovice objemu črepníka, pretože pri pečení narastie. Po upečení necháme netradičnú hlinenú formu s chlebom vychladnúť na mriežke a chlieb vyklopíme tak, že zľahka udrieme na dno kvetináča.

Zvuk zvončekov

Ak potrebujeme zaujímavú dekoráciu na verandu chaty či chalupy, pripevnime na menší črepník obrátený hore dnom staré kovové príbory a zavesme ho na trám alebo na hák na plafóne. Zvukomalebná hra bude pri vetríku farbistejšia, ak si takto umiestnime hneď niekoľko improvizovaných zvoncov.

Patina je trendy

Staré kvetináče, ktoré nájdete v kôlni, sa ani nenamáhajme veľmi čistiť, nánosy zeminy a trávy či drobné poškodenia sú vítané. Tieto predmety dennej potreby sa dajú vhodne zakomponovať napríklad do vedierka upleteného z drôtu, čím získame originálnu dekoráciu so zemitým vzhľadom. Aj ten sa nosí.

Poznámka: V prípade, že sa kvetináč rozhodnete použiť predsa len na zasadenie izbovej rastliny alebo paradajok na balkóne, máme dobrý tip, ako sa vyhnúť vyplavovaniu zeminy pri polievaní. Na dno treba umiestniť hlinené črepiny, ktoré prefiltrujú odtekajúcu vodu, odteraz bude čistá.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com