Čo si majú obliecť svadobčania?

18.04.2024

HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA    Niektorí ľudia majú talent zvoliť úplne nevhodný model pre konkrétnu spoločenskú udalosť. Týka sa to aj svadby, keď tento deň dôležitý pre dvoch ľudí považujú za príležitosť predviesť sa. A pútať na seba pozornosť okolia aj extrémnym oblečením. Kto nechce pôsobiť na svadbe svojich príbuzných alebo priateľov trápne a plánuje skôr nenápadne zapadnúť do davu ostatných svadobčanov, mal by si osvojiť základné spoločenské pravidlá pri výbere šiat a doplnkov.

Pre ženu...

... sa v žiadnom prípade neodporúčajú nohavice a už vôbec nie športové oblečenie, ale ani slávnostné snehobiele šaty, ktorými zbytočne konkuruje neveste. Ideálne sú koktailové šaty, najlepšie púzdrového strihu a pastelovej farby, napríklad fialovej, pistáciovej, béžovej alebo staroružovej. Prijateľný je aj elegantný kostýmček v týchto odtieňoch. Prehreškom sú všetky extrémy – priesvitná tkanina, vzorové pančuchy, top vhodný skôr na pláž, pridlhé maxišaty alebo prikrátka minisukňa, najmä, ak si ju oblečie žena v úlohe jedného zo svedkov. Budiť pozornosť netreba ani nápadnými šperkmi a bižutériou a decentnosť treba uplatniť aj pri výbere obuvi. Žiadne extravagantne vysoké sandále, na ktorých majiteľke nezvládne cestu do sobášnej siene ani tanec, ale topánky na polovysokom opätku. Kabelka stačí listová či iná spoločenská, neželanú pozornosť vzbudí obrovská taška, do ktorej sa zmestí aj menší nákup.

Pre muža...

... je najvhodnejší čierny alebo spoločenský sivý oblek, v ktorom sa zaskvie výborne biela alebo jemne pastelová košeľa a biela či jemne vzorovaná kravata. A celkový imidž dotvoria šnurovacie čierne topánky, rovnako zladený opasok a tmavé pánske ponožky alebo podkolienky. Prísť na svadbu v koženom motorkárskom komplete alebo džínsoch nebude dobrá voľba. Rovnako tenisky alebo tričko v saku. A dokonca otvorené sandále, to je absolútna ignorancia bontónu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com