Čo potrebuje pokožka v zime

30.01.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    Podobne ako si špeciálnu starostlivosť vyžaduje naša pleť v zimnom období, aj telo potrebuje iný prístup. Musíme mu dodať to, čo mu v chladných mesiacoch chýba a nedržať sa letného štýlu údržby nášho exteriéru, ktorý môže skôr škodiť.

  • V zime musí naše telo akceptovať prudké prechody zo zimy do prekúrených miestností a naopak. Pokožka sa vtedy vysušuje. Preto by sme sa nemali kúpať v príliš teplej ba až horúcej vode, ktorá stav ešte zhoršuje. Lepším typom očisty je denná sprcha, ale maximálne 5-minútová a opäť v nie horúcej vode. Dôležité je pokožku netrieť silným tlakom a šúchaním uteráka, ale skôr jemným prikladaním. A napokon by sme si mali dopriať telový olej alebo mastnejšie telové mlieko. Ak sa chceme chrániť pred chladom, napríklad pri pohybových aktivitách v prírode, telo si natrime balzamom proti chladu.
  • Nepodceňujme mráz a nezabúdajme si rukavice doma. Pokožka na rukách trpí aj preto, lebo neobsahuje tukové žľazy a preto má slabú ochrannú vrstvu. Ruky by sme nemali zbytočne vysúšať ani čistiacimi prostriedkami. Pri upratovaní kúpeľne používajme zásadne gumové rukavice a ruky si umývajme tekutým mydlom s obsahom oleja. A pravidelne by sme ich mali natierať kvalitným krémom na ruky, ktorý obsahuje glycerín, silikón alebo maslo karité.
  • Trpia aj lakte, ktoré zvykneme mať v zime suchšie. Vrstvu odumretých buniek môžeme odstrániť pílingom, ktorý si pripravíme zmiešaním olivového oleja a ovsených vločiek. Po nanesení lakte premasírujeme a zmes spláchnime vodou, napokon si pokožku natrime výživným krémom s hustejšou konzistenciou.
  • Špeciálnu pozornosť by sme mali venovať nohám, ktoré nosením hrubých ponožiek a uzavretých topánok a čižiem dosť trpia. Ak je pokožka vysušená, drsná a tvoria sa na nej šupinky, doprajeme si aspoň raz týždenne olejovú masáž chodidiel alebo aplikáciu výživného krému na nohy.


redakcia Doma a Rada, FOTO: freepik.com