Čo pomôže k dobrému dychu?

19.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    Pri dennom kontakte s ľuďmi je dôležitým predpokladom úspešnej komunikácie príjemný vzhľad a správanie človeka, ale rovnako aj jeho dych.

Príčiny straty sviežosti nášho dychu môžu byť viaceré. Likvidujú ho v prvom rade baktérie, ktoré sa usídlia v ústnej dutine a produkujú síru, žriedlo nepríjemných pachov. Zdrojom problémov môže byť aj plak čiže mäkký lepivý povlak na zuboch, ktorý sa vytvorí zo zvyškov jedla pri nedostatočnej zubnej hygiene. Zápach z úst zvyknú spôsobiť aj niektoré jednostranné diéty, pri ktorých sa niekoľko dní nekonzumujú žiadne sacharidy, či už ryža, zemiaky alebo cestoviny, prípadne zostavu jedálnička tvoria len syry a iné mliečne výrobky. Podobne sa tak deje pri pôste, pri ktorom sa uvoľňujú rôzne odpadové látky. Príjemný dych ničí aj fajčenie, konzumácia cibule, cesnaku, zrejúcich syrov a iných aromatických potravín, pitie džúsov, alkoholu a kávy a oslabenie imunitného systému, ktorý sa nevie brániť množeniu baktérií. Aké sú zásady pre udržanie sviežeho dychu?

  • Alfou a omegou je dôsledná zubná hygiena, používanie zubnej kefky ráno i večer, ale i špeciálnych pomôcok na čistenie zubov, napríklad dentálnej nite. Dokonalú starostlivosť zavŕši ústna voda. A v priebehu dňa pomáhajú udržať správne pH hodnoty žuvačky.
  • V ústach by sme nemali mať nikdy pocit sucha. Pretože sliny obsahujú kyslík, v prítomnosti ktorého baktérie nie sú schopné sa množiť. Dôležité je dodržiavať pitný režim, najmä ak užívame lieky, ktoré spôsobujú suchosť slizníc. Patria k nim antibiotiká a lieky proti vysokému krvnému tlaku, alergii, depresii a neurologickým ťažkostiam.
  • Odstrániť problém s nepríjemným pachom pomáhajú potravinové doplnky s obsahom chlorofylu či enzymatické prípravky z mladého jačmeňa alebo sladkovodných rias. A skúsiť môžeme aj ľudové prostriedky. Osvedčilo sa žuvanie petržlenovej vňate, bazalky, zázvoru či semienok kôpru, vyplachovanie úst citrónovou šťavou a pitie zeleného čaju.
  • Ak sme odstránili všetky riziká a problém so zápachom z úst pretrváva, je potrebné navštíviť gastroenterológa, pretože reálnym dôvodom môže byť problém s niektorou časťou tráviaceho systému.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com