Chlapcom pre radosť

17.02.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Nejedna mama si povzdychne po otvorení dverí do detskej izby. Na neporiadok si potrpia hlavne synovia. Česť výnimkám. Ale mame to nedá a skúsi potomka motivovať k upratovaniu aj malou fintou. Okrem toho, že mu dovolí nalepiť rebelské plagáty, ušije mu na posteľ deku, ktorú určite neofrfle. Veď bude súčasťou jeho života a malým návratom do minulosti. Na ušitie textilnej dekorácie amatérska krajčírka totiž použije časti tričiek a pulóvrov, ktoré syn v priebehu detstva nosil.

Materiál z domácich zásob

Princíp je jednoduchý. Stačí odkladať najväčšie časti kusov odevu, z ktorých chlapec už vyrástol, najzaujímavejšie sú predné diely s nápismi a obrázkami. Ak je materiál strečový ako v prípade bavlneného trička alebo mikiny, vystrihnutý štvorec zošijeme na vystuženie s rovnakým kusom plátna, aby sa táto časť časom nevyťahala a nezdeformovala. Pre spevnenie celej prikrývky použijeme ako vhodnú kombináciu štvorce vystrihnuté zo starých rifiel alebo denimovej košele.

Ako na to?

Na ušitie takejto deky na váľandu s rozmermi 200 x 90 cm potrebujeme 32 vystrihnutých štvorcov rôznych farieb a materiálov o veľkosti 32 x 32 cm (1 centimetrová rezerva na zošívanie na každej strane je už zarátaná). Môžeme ich zošívať spolu s vrstvou vatelínu, z ktorého si preto vystrihneme tiež 32 dielov s rozmermi 32 x 32 cm. Zošitím všetkých štvorcov získame deku s rozmermi 240 cm x 120 cm. Na záver ju zošijeme, čím zároveň začistíme okraje, so spodnou textilnou vrstvou, ktorá bude rubovou stranou deky. Predvídavá krajčírka použije na túto vrstvu jednofarebnú bavlnu pekného odtieňa alebo látku s dekoratívnym vzorom. Takto sa môže prikrývka používať obojstranne v prípade, že sa synovi lícna strana s ústrižkami jeho starých tričiek začne zunovať.

Tínedžerské vankúše

Podobnú techniku môžeme použiť aj pri šití obliečok na vankúše. Z trička alebo mikiny vystrihneme časť s nápisom a umiestnime ju ako hlavný dekoratívny prvok.


Redakcia Doma a Rada