Cestujeme, zvykáme si, ale...

13.06.2024

HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA    ...ale zvyky vždy nedodržiavame. Cestujeme už pár rokov veselo po svete a občas si neuvedomujeme, že okrem exotického hmyzu alebo ostrých gastronomických kombinácií nás ohrozuje aj spoločenské faux pas, ktorého sa môžeme dopustiť v komunikácii s miestnymi obyvateľmi. A hostiteľov sa nám podarí občas aj uraziť. Urobíme tak síce nevedomky, ale ako sa vraví, neznalosť "zákona" neospravedlňuje...

Aby sme sa nedostali do nepríjemných situácií, keď sa musíme ospravedlňovať alebo ani nepochopíme, prečo sa z príjemného a pohostinného Švéda či Argentínčana stal zrazu nevrlý spoločník, mali by sme sa pred cestou do nového prostredia oboznámiť so zvyklosťami a citlivými témami. Ponúkame pár zaujímavostí zo života a štýlu rozmýšľania iných národov a užitočné odporúčania.

V rade na anglickej pošte alebo v obchode sa nikdy neprebiehajte.

V Holandsku si treba dávať pozor na prílišnú otvorenosť v nemeckom jazyku, mnohí Holanďania ho ovládajú.

Francúzi i Maďari zase ocenia, ak sa im prihovárate v ich rodnej reči, aj keď nedokonale zvládnutej.

Poliaci neznesú kritiku katolíckej cirkvi, a obzvlášť citliví sú na pápeža Jána Pavla II, ktorý bol ich rodákom.

V Rusku na návšteve v súkromí sa neoddá veľmi chváliť nejaký predmet alebo dekoráciu, lebo vám ju okamžite nekompromisne darujú.

V Turecku zabudnite na politickú debatu, poznámky o kurdskom alebo cyperskom probléme sa považujú za nevhodné a príliš osobné otázky za netaktné. O turistke, ktorá si dovolí sama stráviť pol hodinky v kaviarni pri šálke tureckej kávy, si ostatní hostia (výhradne muži) budú myslieť ako o žene len to najhoršie. Zabudnúť treba aj na hrkútanie na verejnosti alebo kúpanie hor bez, ktoré sa v niektorých strediskách aj pokutuje.

Talianov a hlavne ich politickú situáciu nikdy nekritizujte.

Španieli sú zase citliví na svoje tradičné býčie zápasy, s pobúrením v súvislosti s týraním zvierat pri tomto národnom športe by ste u nich nezabodovali.

Obyvatelia Ázie si nepotrpia na intenzívne pohľady a za slabosť považujú všetky formy expresívneho správania – hlučnosť, zúrivosť i krajne citové prejavy. Neimponuje im ani prehnaná gestikulácia a mimika. Cenia si naopak úctivé chovanie a úsmev na tvári.

Pri návšteve egyptskej domácnosti nezabudnite na sladký darček a kvety a tiež drobnosť pre deti.

V Japonsku sa na rozdiel od zvyšku sveta v reštaurácii nedáva prepitné.

V thajskej domácnosti sa pred vstupom treba vyzuť a zásadne nestúpiť na prah, pretože ho obývajú zlí duchovia.

V Singapure, ale ani v Thajsku nikdy neukazujte na ľudí prstom, považuje sa to za nevhodné.

Hlavy Indonézanov sa nedotýkajte, ani keď ide o deti, tento národ ju považuje za sídlo duše.

Nezabudnite tiež, že v Indii, v Indonézii a v Číne je farbou smútku biela.

V Amerike sa odporúča pri komunikácii dodržiavať diskrétnu vzdialenosť (minimálne 60 cm), a nedotýkať sa ľudí (ani len letmo), hrozí možné obvinenie zo sexuálneho obťažovania. A ak v tejto krajine na vás príde krutá chvíľka, nikdy nepátrajte po toalete, ale pýtajte sa na restroom.

Ak vás Kanaďania pozvú domov, veľmi ocenia malú pozornosť, najlepšia je taká, ktorej nechýba atmosféra vašej domovskej krajiny.

Ak prídete do rodiny Mexičana, pamätajte najmä na darčeky pre deti, rodinu si veľmi cenia. Pri dohodnutých stretnutiach sa obrňte trpezlivosťou, čas a presnosť nie je silnou stránkou tohto národa.

Brazílčanke nedarujte kyticu bledofialových kvetov, je to farba spájaná so smrťou, purpurová je zase smútočná. Priamemu pohľadu z očí do očí sa obyvatelia tejto krajiny vyhýbajú, ale priateľské dotyky pri rozhovore sú bežným zvykom.

V Argentíne sa považuje sedenie s prekríženými nohami za neslušné a otázky rodinného charakteru za príliš osobné.

Austrálčanom zaimponujete skromným vystupovaním, nemajú radi snobov. Pred pozvaním na spoločenské posedenie si treba zaktualizovať informácie o športe, bude to hlavná téma večera.

V islamských krajinách (Maroko, Spojené arabské emiráty) sa má žena správať i obliekať veľmi zdržanlivo, obchodníka urazíte, ak sa s ním nejednáte a pred fotografovaním domácich si treba pýtať ich súhlas.

Citliví na fotografovanie sú aj Afričania. Panuje tu úcta k starším ľuďom, ale aj k svojim tradíciám vrátane kultu vudu a a mágie, na adresu ktorých sa nevypláca žartovať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com