Čas na jarný rez stromov

15.02.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Kto má väčší ovocný sad, o ktorý sa už roky stará, vie presne, čo robiť, aby čerešňa či jabloň dobre zarodili. Ak však disponujeme jedným či niekoľkými ovocnými stromami ako čerství majitelia domu s menšou záhradkou, padne dobre pár užitočných rád.

Začiatok marca je vhodný čas na strihanie konárov. Najmä v tomto roku, keď sa tak rýchlo oteplilo. Jarným alebo vlastne ešte zimným rezom podporujeme rast nových výhonkov. Okrem jabloní a hrušiek si už môžeme všímať aj kôstkoviny ako čerešne, marhule a broskyne, pretože meteorológovia už nepredpokladajú návrat mrazov. Rezať stromy je dôležité pre dobrú úrodu. Na stromoch, ktoré míňajú silu na rast košatej koruny s množstvom vetiev a výhonkov, sa nám urodí menej plodov. Ak ju zostriháme, konáre sa preriedia a púčiky na tých najsilnejších vetvách budú mať dostatok svetla a skôr vykvitnú. Aké pravidlá platia pri tejto záhradníckej práci?

  • Odstraňovať treba v prvom rade poškodené, odumreté a choré vetvy.
  • Zbaviť by sme sa mali aj mäkkých horných výhonkov a rozkvitnutých pupeňov.
  • Aj konáre rastúce vzpriamene odrežme, pretože plody najviac zrejú na šikmých konároch.
  • Odrezať je nutné aj výhonky na samom spodku alebo tie čo sa krížia do stredu koruny.

Užitočné tipy:

Najvhodnejším náradím sú záhradkárske nožnice s predĺženou rukoväťou, najlepšie s ostriami na oboch stranách, ktoré urobia čistý rez a vetvu nerozmliaždia. Ale účinné sú aj pílky a nože, no musia byť ostré.

Orezaný strom si vyžaduje šetrné zaobchádzanie. Ak odrežeme hrubšie konáre s priemerom nad 2 cm, mali by sme rezné plochy ošetriť čiže natrieť stromovým balzamom alebo štepárskym voskom. Pri odrezaní väčších konárov treba začať zospodu a rez dokončiť zvrchu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com