Bozk pre zážitok i zdravie

29.04.2024

HARMÓNIA - SVIATKY A TRADÍCIE    Nezabúdajme na tradície. Patrí k nim prvomájový bozk pod rozkvitnutým konárikom čerešne. V minulosti sa tomuto zvyku prisudzovala magická moc.

Magická moc bozku však neznamená tajomné čary, z ktorých sa treba obávať, ale naopak prejav čarovného citu, lásky, ktorá spája dvoch ľudí. K zvyklostiam našich predkov preto patrilo stavanie májov, ktorými chlapci deklarovali svoju lásku dievčaťu, a potom si silu svoj vzťahu obaja potvrdili bozkom pod májovo rozkvitnutým stromom. Čerešňa navyše symbolizovala zdravie a plodnosť pre ženu a voľbu tohto druhu stromu ovplyvnila určite aj príjemná vôňa čerešňových kvetov.

Bozk ako brána k zdraviu

Počas bozkávania klesá hladina stresových hormónov, čo je povzbudením pre našu psychiku, pretože sa uvoľňujú hormóny šťastia a to bez ohľadu na vek dvojice. Bozky znižujú vysoký krvný tlak, tíšia bolesť, zrýchľujú metabolizmus, ale i krvný obeh, takže sa zlepší okysličovanie organizmu. Pri tejto príjemnej činnosti sa zapája takmer 40 tvárových svalov, čím sa bozkávanie stáva bojovníkom proti vráskam. Nezanedbateľný nie je ani prínos k štíhlej línii, päťminútovým bozkom sa zbavíme 60 až 80 kalórií. To nie je, fakt, zlé. A navyše si posilňujeme imunitu. Pri každom vášnivejšom bozku si aktéri vymieňajú rotu baktérií, ktorá svojím útokom otestuje náš imunitný systém.

Viete, že...

  • ... bozky sa spomínali aj v gréckej mytológii, ale bozkávanie na verejnosti dovolili až starí Rimania?
  • ... prvý erotický bozk sa neodohral podľa jeho pomenovania vo Francúzsku, ale v Indii?
  • ... doteraz oficiálne zaznamenaný najdlhší bozk trval vyše 58 hodín a dopustil sa ho pár z Bangkoku?
  • ... pri bozku sa tep zvýši n 120 pulzov za minútu?

Denne porciu bozkov

Dôvodov je viac než dosť, preto neotáľajme a doprajme si porciu bozkov. A denne. Veď aj zdravotníci nám to odporúčajú. A okrem toho nás k tejto zaujímavej, ale i zdravej činnosti nabáda okrem sviatku aj pohodový začiatok leta. Zdá sa, že je všetko v poriadku, atmosféra je nabitá vyznaniami i amorove šípy už nebezpečne lietajú povetrím. Hádam preto neostane nikto bez svojho sviatočného a zároveň zdravotného bozku, ktorý nám pomáha predlžovať život.

Má dokonca svoj sviatok

Bozk má aj svoj špeciálny deň. Tento rok 7. júla to bude už po dvanásty rok, čo svet oslavuje Medzinárodný deň bozkov. A čo bolo dôvodom, že sa intímny zážitok oficiálne zviditeľnil? Cieľom bolo upozorniť na jednoduchú radosť spojenú s bozkávaním a vôbec na prirodzené prejavu blízkosti dvoch ľudí, na ktoré možno niektorí aj zabúdajú. No veľkým argumentom boli aj vedecké objavy v súvislosti s touto činnosťou. Mali by sme si ho pripomenúť najskôr bozkami s milovanou osobou, pretože nie sú ako prejav lásky len emotívnym potvrdzovaním vzťahu, ale aj zdravotnou prevenciou.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com