Bosé nohy v parku

20.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - STAROSTLIVOSŤ O TELO    ...presne tak sa nazýval kultový film zo 60-ych rokov s Redfordom a Fodovou v hlavných úlohách novomanželov, ktorý si budujú svoje hniezdočko lásky v malom nepohodlnom byte. Analógia s našou témou skôr vtipná, vlastne minimálna, hádam s výnimkou samotného názvu. Lebo nám ide skutočne o bosé nohy v parku alebo aspoň kdekoľvek v tráve.

Na tom sa môžeme asi dohodnúť, že naše nohy trpia počas chôdze na asfalte či betóne. Ideálom je skôr prírodný podklad pre tvrdé nárazy na nepoddajnom materiáli. Možnosť to zmeniť je asi minimálna. Žijeme v mestských konglomeráciách, kde sú komunikácie riešené sofistikovanými technológiami, ktorých tvorcovia mysleli na trvanlivosť a odolnosť chodníkov i všetko ostatné, len nie na komfort našich nôh. Ťažko sa preto staneme amazónkami, ktoré s rozkošou prebehnú sídlisko naboso. Trávnatých plôch je jednak poskromne a horúci asfalt by nám určite tiež ublížil. No môžeme podobnú aktivitu a presun priestorom bez obuvi absolvovať aspoň sporadicky. Nositeľky našej telesnej schránky treba teraz v letných mesiacoch občas oslobodiť od topánok alebo sandálok s hriešne vysokými opätkami a dopriať im radosť z chôdze naboso v náručí prírodného porastu. Prospeje to chodidlám, nohám, celému telu a napokon pre naturálny zážitok i duši.

Výhody chodenia naboso

  • zapájanie drobných svalov a kostí do chôdze, ktoré v topánkach zleniveli
  • zvýšenie pohybu krvného obehu v tejto časti nôh, čo vedie k lepšiemu zdraviu ciev, zároveň je to aj prevencia kŕčových žíl
  • masírovanie reflexných bodov na chodidle, ktoré prináležia k jednotlivým orgánom tela
  • pevnejší postoj na zemi, ktorý vedie k vzpriamenejšej pozícii chrbtice pri chôdzi
  • kvalitnejší spánok i rovnováha v psychike pre intenzívnejší kontakt s prírodným prostredím
  • prospešné pre klenbu nohy, preto sa odporúča aj deťom, ktoré majú problém s plochými nohami


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com