Bicykel alebo korčule?

05.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Keď už nám pribudli v mestách chodníky pre bicykle a iné podobné športy, mali by sme ideálne podmienky na pohybové aktivity aj využiť. No čo si vlastne vybrať? Možno vás inšpirujú informácie o výhodách bicykla i kolieskových korčúľ.

Pohybom k štíhlej línii i ku zdraviu. To je stará známa pravda. A čo konkrétne športovými aktivitami pre svoje telo robíme? Rozprúdením krvi okysličujeme všetky bunky a posilňujeme pľúca i srdce, čím znižujeme riziko kardiovaskulárnych chorôb. Telo zbavujeme toxických látok a tým zvyšujeme jeho obranyschopnosť. Kyslík doprajeme aj mozgu a tým zlepšujeme pamäťové schopnosti. Pohybom na čerstvom vzduchu odbúravame stres a psychika profituje aj z pozitívnych zážitkov v prírodnom prostredí a zároveň sa vylučuje viac endorfínov, čo tiež zlepšuje náladu a pomáha zabúdať na problémy a bolesti.

Ak si nevieme vybrať

Bicykel – je vhodný pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí, ktorí nedisponujú perfektnou kondíciou. Bicyklovanie nie je tak náročné ako beh, šetrí kolená i bedrové kĺby a zároveň posilňuje svaly nôh. Zvládnu ho aj starší ľudia i tí s vyššou hmotnosťou alebo pacienti, ktorí nedávno absolvovali operáciu či prekonali nejakú chorobu a sú v rekonvalescencii. Pri bicyklovaní spaľujeme tuk a strácame tak nadbytočné kilogramy a formujeme svalstvo stehien, zadku a lýtok. To však platí v situácii, že sa do pedálov naozaj oprieme a vyberieme si dlhšiu trasu.

Korčuľovanie je výborným aktívnym relaxom pre odvážnejších. Vyžaduje si osvojenie základnej techniky a cvik jazdy, predpokladom je preto vyššia fyzická zdatnosť. V každom prípade sa jazde na kolieskových korčuliach nemôže venovať človek, ktorý dokáže ťažko udržať rovnováhu. Pri korčuľovaní chudneme, ale zároveň sa staráme o dobrú hladinu krvného tlaku a posilňujeme srdce. Pretože do tohto typu pohybu zapájame hlavne nohy, tvarujeme najmä svaly dolných končatín, ale zároveň spevňujeme svalstvo chrbta.

Koľko spálime za hodinu intenzívneho pohybu?

  • na bicykli 680 kcal
  • na korčuliach 520 kcal

Nezabúdajme na bezpečnosť:

Obe tieto aktivity môžu pri nepozornosti alebo precenení svojich schopností skončiť pádom a napokon bolestivým zranením s perspektívou dlhšieho liečenia, ktoré nám aj na celé týždne zabráni posadiť sa na bicykel alebo si obuť in-line korčule. Dôležité je preto zabezpečiť hlavu prilbou a lakte, kolená i dlane špeciálnymi chráničmi.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com