Bez minerálov menej vitálni

18.02.2024

VARENIE - POTRAVINY    Keď zlyháva alchýmia nášho tela, ktoré nedokáže namiešať ten správny elixír pre náš organizmus, na vine sme obyčajne my sami. Keď sú všetky orgánové systémy funkčné a nemáme žiadne zdravotné ťažkosti, príčinou môže byť nedostatok konkrétnych minerálnych látok, ktoré absentujú v zostave konzumovaných potravín. Jeme pestro, dobre spíme, nie sme chorí a napriek tomu nezvládame šliapať do pedálov bicykla ani pol hodiny? Na vine bude asi nízka hladina magnézia alebo draslíka v tele.

Na regeneráciu síl

Ak nám chýba draslík, sme unavení, horšie sa sústreďujeme, trpíme kŕčmi svalov a spomaľuje sa činnosť čriev. Tento minerál potrebuje telo aj po športovej námahe na spracovanie glukózy a regeneráciu síl. Magnézium alebo horčík je spoluzodpovedný za dostatok energie na zdolanie fyzicky náročnejších aktivít, ale aj za zvládanie stresu. Zároveň je dôležitý aj pre transport draslíka do buniek. Oba minerály sú podstatné pre kvalitu výkonov športovcov, ktorí si dávajú pozor, aby si ich hladinu udržali v norme. Ak máme ťažkosti zvládať fyzické i duševné činnosti, máme možnosť výberu. Buď si naordinujeme preparáty z lekárne, no lepšou alternatívou je zmena štýlu stravovania. Netreba žiadne veľké zázraky, stačí si pridať na obed viac kapustového šalátu a večer namiesto keksov pochrúmať za hrsť orechov.

Kde ich hľadať:

  • magnézium – celozrnné výrobky, strukoviny, orechy, listová zelenina, morské ryby
  • draslík – čerstvé ovocie a zelenina, zemiaky, sušené ovocie, hydina, mlieko, mliečne výrobky


Poznámka: Dlhodobú absenciu draslíka a magnézia netreba podceňovať, hrozia poruchy srdečného rytmu alebo dokonca chronické ochorenia srdcovo-cievneho systému. Zníženú hladinu týchto dvoch minerálov môže spôsobiť aj tehotenstvo alebo pravidelná konzumácia alkoholu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com