Batika sa pravidelne vracia

23.04.2024

HARMÓNIA - TVORÍME    Starý spôsob dekorovania a farbenia textílií batika sa dotkla už viacero generácií, prečo by mala obísť tú súčasnú. Je to výborná technika, ktorá dokáže oživiť jednofarebné nudné tričko alebo vylepšiť tie trochu sprané a dokonca zakryť neželanú škvrny po ovocí.

Môžeme použiť čisto biele, ale aj pastelové, v tom prípade zvolíme na farbenie tmavší odtieň (k žltej sýtu oranžovú, k bledomodrej tmavomodrú, k béžovej hnedú, k ružovej fialovú atď.). V drogérii si kúpime farby na tkaniny a pri práci sa držíme návodu od výrobcu. Celá finta klasickej viazanej batiky spočíva v príprave trička ešte pred farbením. Na rôznych miestach podľa vlastnej fantázie previažeme kus tkaniny vrstvou špagátu tak pevne, aby farba presiakla len štrbinkami, čím sa vytvorí zaujímavá vzorka. Ak previažeme špagát po celom obvode trička, získame po zafarbení biele pásy alebo pôvodnej farby modelu. Ak tak urobíme na viacerých miestach pod sebou, vzniknú pekné pruhy. Využívať môžeme aj drevené kolíky umiestnené v rade, ktoré vytvoria efektné drobné značky na zafarbenej ploche. Vidno to na zelenom rukáve trička. A ako dosiahnuť efekt viacfarebného modelu? Je to jednoduché. Najprv zafarbíme dolnú polovičku trička fialovou, potom dolný pás modrou a na záver rukávy zelenou.

Pripravené tričko namočíme do farby a ponorené ho pomocou drevenej varešky niekoľkokrát poobraciame. Vo farebnom kúpeli ho nenechávame príliš dlho, aby sa farba nedostala aj pod viazanie. Potom tričko vyberieme a na 5 minút ho ponoríme do octového roztoku (pomer vody a octu 1:20). Napokon ho vypláchame v čistej vode, opatrne odstránime špagát, gumičky a kolíky, ešte raz vypláchame a len zľahka vyžmýkané necháme sušiť. Napokon prežehlíme na rubovej strane.

TIPY:

  • Podobne zmeniť imidž môžeme aj letným šatám, nohaviciam, bermudám, blúzke či košeli. A dokonca aj klobúku či taške. Dôležitý je však materiál, na ručné farbenie je vhodné plátno, bavlna a tenký džersej, z ktorého sa šijú tričká.
  • Batika svedčí aj interiéru. Skrášliť touto technikou sa dá i obyčajný biely obrus a dokonca si výtvarne orientovaní autori môžu urobiť dekoratívne kúsky bavlny batikovou technikou v rôznych farbách, ktoré sa potom dajú zarámovať a zavesiť na stenu.

To všetko zvládnu aj šikovnejšie deti. Celkom dobrý program na daždivé dni počas prázdnin.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com