Balkónové kvety v horúčave

23.06.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Mnohí sa tešia zo záplavy pestrofarebných kvetov na terase. No aby o túto krásu v horúcejších dňoch neprišli, mali by sa o ne správne postarať.

  • Hoci doterajší vývoj počasia dáva našim rastlinkám po teplejších dňoch vždy šancu sa ovlažiť spŕškou dažďových kvapiek, podľa meteorológov nás práve čaká celkom slušná dávka letnej horúčavy. Aké opatrenia si v podobnej situácii žiada naša zelená krása?
  • Pravidelné, ale šetrné odstraňovanie zvädnutých kvetov, aby sa urobil priestor novým pukom.
  • Používanie hnojiva s vyšší obsahom draslíka a fosforu na podporu kvitnutia, odporúča sa orientovať podľa návodov a balkónové kvety zbytočne neprehnojovať vysokými dávkami.
  • Presadenie do väčších črepníkov, pretože v malom sa substrát zbytočne prehrieva a schne, čo vplýva negatívne na korene a rast kvetu sa spomaľuje. Môžu sa kombinovať aj viaceré druhy letničiek – napríklad muškáty s petúniami alebo s rozmarínom, petúnie s chryzantémovkami či ľalie s pamajoránom
  • Zalievanie vo vhodnom čase – ráno i večer a odstátou mäkšou vodou, studená predstavuje pre rastlinu šok. Vodu sa nemá liať na listy a kvety, lebo by zhnedli, ale na zeminu.

Poznámka: Väčšina letničiek obľubuje slniečko, ale fuksiám, hortenziám a begóniám svedčí skôr viac tienisté miesto na terase.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com